Materiał Partnera

Wapienie i ich cechy charakterystyczne

Wapienie i ich cechy charakterystyczne

Wapienie zaliczamy do skał osadowych, których głównym składnikiem jest węglan wapnia pod postacią kalcytu. Dzięki swoim niezwykłym walorom estetycznym i użytkowym, wapienie są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Jakie dokładnie właściwości posiadają płyty i inne materiały wapienne oraz gdzie znajdują one zastosowanie i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Niezwykła estetyka

Oryginalny wygląd wapieni to niewątpliwie jeden z największych atutów tego kamienia naturalnego. Słynie on przede wszystkim ze swoich jasnych, stonowanych barw – dominują tu rozmaite odcienie beżów i szarości. Na uwagę zasługuje oryginalna, niebieska kolorystyka wapieni Bluestone z Belgii, które znajdziemy w ofercie hurtowni kamienia HB-Polska w Krakowie. Na kremowym, białym czy niebieskoszarym tle wyraźnie odznaczają się delikatne wzory nadające wapieniom unikatowy charakter i tworzące ciekawe tekstury. Naturalny i niebanalny wygląd wapienie zawdzięczają również swojej fakturze. Powierzchnia tego kamienia może być przy tym polerowana, szczotkowana bądź matowa.

Trwałość i wytrzymałość

Wapienie występują w różnych wariantach w zakresie twardości i nasiąkliwości. Do najbardziej wytrzymałych należą wapienie twarde, które będą wyjątkowo odporne na działanie szkodliwych czynników oraz na uszkodzenia mechaniczne. Te odmiany idealnie sprawdzą się w zastosowaniach zewnętrznych. Z kolei miękkie i nasiąkliwe wapienie cechuje mniejsza odporność i mogą one łatwiej ulegać wietrzeniu w warunkach zewnętrznych. Parametry tego typu kamieni naturalnych można poprawić dzięki odpowiedniej impregnacji.

Zastosowanie wapieni

Niezwykła estetyka, wytrzymałość i łatwość obróbki wapienia sprawiają, że kamień ten posiada szeroki wachlarz zastosowań w szeroko pojętej branży budowlanej i architektonicznej. Doskonale nadaje się zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i do aranżacji wnętrz. Na zewnątrz służy on jako budulec chodników, schodów oraz tarasów, znakomicie komponując się z roślinnością i podkreślając piękno ogrodów. Natomiast we wnętrzach wapienne płyty i okładziny wykorzystuje się do wykończenia ścian, schodów i posadzek, a także do produkcji blatów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wapienia do stworzenia obudowy kominka oraz wykończenia parapetów. Ten uniwersalny materiał z powodzeniem sprawdzi się jako dekoracyjny kamień w salonie, holu, łazience, a nawet w kuchni. Jak zatem się okazuje, wapienie to eleganckie i naturalne materiały wykończeniowe doskonale nadające się do wykorzystania na zewnątrz, jak i w różnego rodzaju wnętrzach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz