Artykuł sponsorowany

Maria Bujnowska-Fedak - Modelowa praktyka lekarza rodzinnego: W jaki sposób można skontrolować swoje zdrowie?

Maria Bujnowska-Fedak - Modelowa praktyka lekarza rodzinnego: W jaki sposób można skontrolować swoje zdrowie?

Badania stanu zdrowia są niezwykle istotne. Większość z nich powinna być przeprowadzana profilaktycznie, zwykle raz do roku. Dzięki badaniom diagnostycznym, jak choćby diagnostyka laboratoryjna  lub obrazowa, można uzyskać konkretną odpowiedź na temat kondycji organizmu oraz ewentualnych chorób rozwijających się w jego wnętrzu. Przeczytaj, czym dokładnie charakteryzują się ich podstawowe rodzaje.

Badania diagnostyczne – czym są?

Przeprowadzane są w celu kompletnego rozpoznania choroby u danego pacjenta. Dzięki temu lekarz ma możliwość postawienia poprawnej diagnozy oraz ustalenia sposobu leczenia. Do jednego z rodzajów badań diagnostycznych należą te z grupy obrazowych. Oznacza to, że stosując rozmaite techniki, specjaliści są w stanie otrzymać prawidłowy obraz analizowanego narządu. Najczęściej w tym przypadku przeprowadza się ultrasonografię, tomografię, scyntygrafię lub wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.

A czym są badania laboratoryjne?

Natomiast do badań laboratoryjnych zaliczamy wszystkie analizy pozwalające określić skład oraz parametry biologiczne, jak i fizykochemiczne krwi. Co więcej, ten rodzaj diagnostyki obejmuje również inne materiały pobrane od pacjenta np. kał lub mocz. Należy wiedzieć, że wykonuje się je przy użyciu skomplikowanych technik, takich jak mikroskopowa, biochemiczna czy immunologiczna. Oczywiście analizy te są mocno rozbudowane i wymagają odpowiedniego przygotowania oraz umiejętności, zwłaszcza w rozpoznawaniu zmian bądź zaburzeń w wyglądzie badanych struktur. Dzięki temu pacjent może poznać prawdziwą przyczynę swoich dolegliwości.

Dlaczego wykonywanie powyższych analiz jest ważne?

Bez wątpienia lepszym rozwiązaniem w przypadku ludzkiego zdrowia jest zapobieganie pojawienia się groźnych chorób niż ich leczenie. Należy wiedzieć, że wiele z nich można bardzo szybko zauważyć, wykonując badania diagnostyczne i laboratoryjne. W przypadku np. nowotworu jego wykrycie w początkowej fazie rozwoju daje znacznie większe szanse na skuteczne wyleczenie pacjenta niż rozpoznanie zmian rakowych w późniejszym etapie jego wzrostu. Analizy przeprowadzane w poszczególnych pracowniach, zazwyczaj są bezbolesne i bardzo bezpieczne, a wiele z nich można wykonywać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Maria Bujnowska-Fedak - Modelowa praktyka lekarza rodzinnego

Modelowa Praktyka Lekarza Rodzinnego, założona przez Marię Bujnowską-Fedak, powstała w 1998 roku. Jest to jedna z pierwszych praktyk lekarza rodzinnego na Dolnym Śląsku. Praktyka oferuje szeroki zakres usług medycznych, takich jak opieka lekarska (lekarz rodzinny, geriatra, internista, pediatra), opieka pielęgniarki i położnej środowiskowej, szczepienia obowiązkowe i zalecane, a także pełen zakres usług laboratoryjnych oraz EKG, USG jamy brzusznej i tarczycy.

W ramach programu Opieki Koordynowanej, praktyka prowadzi działania dla pacjentów chorujących na przewlekłe choroby serca, płuc oraz cukrzycę. Opieka koordynowana zakłada holistyczne podejście do zdrowia, współpracę różnych specjalistów i kompleksową opiekę zdrowotną.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz