Artykuł sponsorowany

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

W zależności od rodzaju półprzewodnika, z jakiego powstały, panele fotowoltaiczne mają zdolność do mniej lub bardziej efektywnego przekształcania energii słonecznej w elektryczną. Obecnie jej rozwój następuje bardzo dynamicznie, a wszystko dlatego, że jest to trzecie co do wielkości odnawialne źródło na świecie. Stosuje się ją zarówno do zasilania urządzeń przenośnych, jak i podgrzewania wody czy ogrzewania pomieszczeń w budynkach mieszkalnych.

Niewyczerpana energia prosto ze słońca, czyli fotowoltaika

Powstały w modułach prąd zostaje przekazany do falownika, który odpowiada za przekształcenie go w prąd zmienny charakteryzujący się parametrami zgodnymi z tymi, jakie mają domowe gniazdka. Jedynie dobre panele fotowoltaiczne ze sprawdzonych źródeł, jak firma SkyVolt, gwarantują sprawność tego procesu. Co więcej, taki transformator dokonuje kontroli pracy całej instalacji, co oznacza, że na bieżąco dopasowuje wartości generowanego prądu do tych, jakie ma sieć domowa oraz ulega wyłączenia w chwili wykrycia jakiejkolwiek awarii.

Na czym polega efekt fotowoltaiczny w ogniwie krzemowym?

Produkcja energii elektrycznej w ogniwie fotowoltaicznym następuje jedynie wtedy, kiedy pada na nie światło słoneczne. Promienie trzeba przy tym postrzegać, jako strumień cząsteczek, który posiada porcję energii, która docierając do ogniwa zostaje pochłonięta przez elektrony występujące na ostatniej z powłok elektronowych atomów krzemu na złączu p-n. Te cząsteczki zostają „wybite” z powłok oraz krążą swobodnie w materiale półprzewodnikowym w strefie typu n. Jednocześnie w warstwie paneli fotowoltaicznych rodzaju p następuje wzrost liczby atomów z dziurami. Przyczynia się to do ponownego zapełnienia dziur w atomach, które znajdują się w obszarze p. Jednak złącze p-n, pełniące funkcję izolującą, efektywnie im to utrudnia. Przyłączenie odbiornika do ogniwa fotowoltaicznego, a tym samym zamknięcie obwodu elektrycznego sprawia, że powstaje przepływ wolnych elektronów w kierunku dodatnim, co uznawane jest za prąd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz