Materiał Partnera

W czym przechowywać żywność w lodówce, aby na długo zachowała świeżość?

W czym przechowywać żywność w lodówce, aby na długo zachowała świeżość?

Prawidłowe przechowywanie żywności ma znaczenie nie tylko dla jej świeżości, ale także dla zdrowia. Niektóre produkty wymagają specjalnych warunków, bo tylko wtedy zbędą zdatne do spożycia i nie stracą swoich wartości odżywczych. Na rynku dostępnych jest wiele przydatnych woreczków i pojemników, w których możemy przechowywać artykuły spożywcze, warto jednak wiedzieć, w jaki sposób to robić.

Przechowywanie w lodówce

Lodówka to miejsce, w którym przechowujemy produkty większość produktów spożywczych. Warto jednak mieć na uwadze, że każde urządzenie jest inne, dlatego temperatura wewnątrz może się różnić w poszczególnych modelach. Istnieje jednak zasada, która mówi, że na najwyższej półce przechowujemy produkty mleczne, na środkowej artykuły z krótkim terminem ważności, natomiast najniższa półka przeznaczona jest na surowe mięso i ryby. Lodówki wyposażone są jeszcze w dolną szufladę do przechowywania warzyw i owoców.

Jak nie przechowywać żywności?

Odpowiednie warunki i temperatura mają duże znaczenie dla świeżości produktów spożywczych, jednak trzeba też wiedzieć w czym przechowywać żywność. Położenie wędliny, serów czy surowego mięsa bezpośrednio na półce w lodówce jest niehigieniczne, a dodatkowo takie produkty stracą swoje wartości odżywcze i smakowe. Najlepiej zdecydować się na opakowania z tworzyw sztucznych, które pochodzą od sprawdzonego producenta, jak na przykład Derfol. Śmiałek J. Wówczas możemy mieć pewność, że opakowania są sterylne i nadają się do kontaktu z żywnością, gdyż nie były wcześniej używane.

W czym przechowywać żywność?

Właściwy wybór opakowań do przechowywania produktów żywnościowych sprawi, że dłużej będą świeże i nie wyschną. Dodatkowo pojemniki i woreczki ułatwiają segregowanie żywności na półce lodówki i zapewniają im higieniczne warunki. Do wyboru mamy:

  • Pojemniki próżniowe – to najbardziej uniwersalna propozycja, gdyż można w nich przechowywać praktycznie wszystko. Dobrze się sprawdzą jako pojemnik na sery, wędliny i gotowe potrawy, gdyż zapobiegają wyschnięciu i wydostaniu się zapachów.
  • Folia spożywcza – sprawdzi się w przypadku nabiału, wędlin i surowego mięsa, jednak nie należy nią owijać owoców i warzyw, gdyż szybciej spleśnieją.
  • Woreczki strunowe – ze względu na swoją szczelność można w nich przechowywać gotowe dania i zupy. Najlepiej jednak sprawdzą się do mrożenia, gdyż nie zajmują dużo miejsca. W takich woreczkach można też przechowywać produkty sypkie, takie jak przyprawy.

Opakowania z tworzyw sztucznych są najlepszym rozwiązaniem, gdyż są proste w użyciu i zapewniają odpowiednie warunki higieniczne.

Opracowanie:
Częstochowa, Nałkowskiej 8 lok. 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz