W czym biegać jesienią?

W czym biegać jesienią?

Wrzesień i październik to miesiące, kiedy odbywa się najwięcej imprez biegowych. Jesienna pogoda jest idealna dla biegaczy. Problemem może być tylko ubiór. Wielu biegaczy nie wie jak się ubrać w te dni. Co najlepiej założyć, kiedy na dworze panuje jesienna aura? Z naszego artykułu dowiesz się jak się ubrać, żeby się nie przeziębić.

Ubierajmy się na cebulę

Podstawowa zasada ubierania się na bieg, jest taka, że ubieramy się tak, jakby temperatura na zewnątrz była wyższa o 5-7 stopni Celsjusza. Podczas biegu inaczej odczuwamy temperaturę, nasze ciało się rozgrzewa i jeśli ubierzemy się zbyt ciepło, grozi nam przegrzanie i zapocenie.

Idealnie jest nałożyć na siebie różne warstwy, tak aby w razie potrzeby zdjąć je w trakcie biegu, kiedy zrobi się nam zdecydowanie cieplej. Można biegać w zwykłych ciuchach bawełnianych, jeśli nie mamy innych, ale trzeba pamiętać o tym, że koszulka bawełniana nie odprowadza potu na zewnątrz, więc w trakcie biegu cały czas będziemy czuć wilgoć na ciele, co grozi wychłodzeniem ciała na koniec treningu.

Idealnie byłoby zaopatrzyć się w odzież termiczną. Odzież termiczna odprowadza wilgoć na zewnątrz, ale należy pamiętać, że aby zdawała swój egzamin, musi przylegać do ciała. Zestaw podstawowy biegacza, w który można się zaopatrzyć w dobrych sklepach sportowych, to bielizna, koszulka i bluza termiczna oraz długie spodnie, również termo aktywne.

Zaopatrzmy się w kurtkę wiatrówkę

Kurtka wiatrowa, nie jest rodzajem kurtki, który nosimy na co dzień. Należy pamiętać, że podczas biegu odzież nie powinna ciążyć, dlatego również kurtka przeznaczona do biegania jest przede wszystkim lekka, oddychająca, odprowadza wilgoć na zewnątrz i chroni przed wiatrem.

Kurtka wiatrówka

Jeśli kupimy taką kurtkę, która po spakowaniu mieści się w kieszeni, to z łatwością będziemy mogli ją zdjąć, kiedy podczas biegu zrobi się nam cieplej. Idealnie, kiedy mamy na sobie bluzę z kieszonką na plecach, gdzie można włożyć naszą wiatrówkę. Takie rozwiązanie nie będzie przeszkadzało nam w biegu. Pamiętajmy, że wiatrówka nie jest kurtką chroniącą przed deszczem.

Chrońmy głowę przez zimnem

Przez głowę ucieka najwięcej ciepła, dlatego nawet osoby, które nie lubią chodzić w czapce, muszą pamiętać o ubieraniu jej na bieg w chłodne dni. Idealna czapka biegacza to taka, która nie uciska głowy i jest oddychająca.

W nieco cieplejsze jesienne dni bardzo dobrze sprawdzi się buff, chusta w kształcie rurki, którą można założyć na głowę, zrobić z niej opaskę lub też potraktować jako szalik. Taka chusta jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Bardzo często można ją znaleźć w pakietach startowych na zawodach biegowych.

Skarpety i rękawiczki pomogą ochronić ręce i nogi

Kiedy na zewnątrz zrobi się bardzo zimno, warto pomyśleć o rękawiczkach, oczywiście dostosowanych do temperatury. Rękawiczki na jesień są nieco cieńsze niż te na zimę, warto więc zaopatrzyć się w dwie pary dostosowane grubością do pory roku. Jeśli używacie podczas biegu telefonu lub zegarka z ekranem dotykowym, to należy pamiętać o rękawiczkach ze specjalną powierzchnią na palcach, która umożliwia obsługę takiego ekranu.

Unikajmy jesienią zakładania stopek na nogi. Zainwestujmy w dobre skarpetki biegowe zatrzymujące ciepło. Stopy to najważniejsza część ciała biegacza, dlatego dobrze jest o nie prawidłowo zadbać.

Ubrani, gotowi, biegniemy

Pamiętaj, że lepiej założyć na siebie kilka warstw niż jedną grubą kurtkę. Do przeziębienia może dojść zarówno na skutek przegrzania, jak i wyziębienia. Jeśli jesteśmy odpowiednio ubrani, to żadna pogoda nie jest straszna. Wystarczy odpowiedni strój i każdy bieg będzie przyjemnością.

A jeśli zastanawiasz się jakie buty założyć na trening to sprawdź nasz artykuł, z którego dowiesz się jakie buty do biegania kupić? 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz