Artykuł sponsorowany

Urządzenia stosowane do malowania proszkowego

Urządzenia stosowane do malowania proszkowego

Malowanie proszkowe to jedna z najdoskonalszych metod pokrywania elementów stalowych i ocynkowanych farbą. Wykorzystywane do tego celu urządzenia mają spore gabaryty, dlatego firmy zajmujące się malowaniem proszkowym transportują elementy do farbowania na swój teren. Nowoczesny piec o odpowiednich parametrach jest podstawą lakierni, ale liczą się także kabina proszkowa oraz aplikator. Pożądany efekt osiągniemy tylko wówczas, gdy wszystkie te elementy spełnią swoją zadania.

Czym jest piec do polimeryzacji farby proszkowej?

W piecu do polimeryzacji farby proszkowej umieszcza się pomalowany już element. Dzięki wysokiej temperaturze powłoka proszkowa ulega stwardnieniu i uzyskuje docelowe parametry, dzięki czemu nie złuszczy się po montażu. Dlatego tak ważne jest, by ten wielki piec charakteryzował się równym rozkładem temperatur. Bez tego może okazać się, że wygrzewany element się odbarwi albo farba odpadnie. W profesjonalnych farbiarniach, takich jak PHU Dukat, ten problem nie występuje. Wybór odpowiedniego pieca to podstawa, a wielu początkujących lakierników nie przywiązuje do tego dużej wagi. To błąd. Niestety, niespełniający wymagań piec szybko pokaże swoje wady, co może doprowadzić do konieczności kolejnego malowania.

Kabina proszkowa – najważniejsze cechy

Podczas malowania proszkiem nie powinniśmy robić tego „na powietrzu”, ale w specjalnie opracowanej do tego celu kabinie proszkowej. Nie tylko zabezpiecza nas przed powstaniem groźnej mieszanki wybuchowej, ale też pozwala odzyskać część proszku. Kabina wyposażona jest w wentylatory i kanały z filtrami (celulozowymi, celulozowo‐poliestrowymi oraz poliestrowymi), które pozwalają pozbyć się gazów powstających w procesie malowania proszkowego. Filtry te, gdy stosujemy wiele kolorów, montowane są śrubowo. Pozwala to na szybką zmianę filtra. Najbardziej optymalne kabiny same są malowane proszkowo, dzięki czemu na przykład można je szybko wyczyścić.

Jak działa aplikator do farby proszkowej?

Aplikator do farby proszkowej odpowiada za naniesienie proszku na malowany element. Wyróżniane są dwa podstawowe rodzaje takich aplikatorów: ładujące proszek poprzez tarcie w lufie oraz ładujące proszek poprzez elektrostatykę. Mimo głosów pozwalających sądzić, że aplikator jest najważniejszą częścią systemu malowania proszkowego, jego zadanie jest proste i nie ma w nim wiele filozofii. Oczywiście są lepsze i gorsze modele – te ostatnie nie domalowują lub nie malują trudno dostępnych miejsc, ale tych doświadczony lakiernik po prostu unika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz