Artykuł sponsorowany

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu spisana u notariusza

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu spisana u notariusza

Spisanie umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu pomiędzy dotychczasowym właścicielem a przyszłym nabywcą, musi odbyć się o notariusza. W dokumencie uwzględnia się szczegóły dotyczące nieruchomości m.in. jej adres, powierzchnię i rodzaj. W momencie wyodrębnienie lokalu na rzecz innej osoby, udziałowcy pozostałych lokali mogą stać się z nim wspólnotą mieszkaniową, więc wszelkie decyzje będą musiały być podejmowane gremialnie.

Informacje i dokumenty potrzebne do spisania umowy wyodrębniające lokal

Ustanowienie odrębnej własności lokalu może przybrać dwie formy: jako jednostronna czynność prawna dokonana przez właściciela nieruchomości albo jako umowa między dotychczasowym właścicielem oraz jej przyszłym nabywcą. W dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

  • jakie rodzaju jest lokal,
  • jego adres,
  • liczba kondygnacji,
  • powierzchnia lokalu,
  • pomieszczenia należące do niego np. piwnica,
  • wielkość udziałów innych właścicieli budynku,
  • adnotacja o sposobie zarządzania nieruchomością po spisaniu umowy.

Umowę o ustanowieniu odrębności można ze stosownymi wpisami sporządzić np. w Kancelarii Notarialnej Agnieszki Gerczak. Do tej czynności będą niezbędne dodatkowo: wypis z rejestru lokali, zaświadczenie o samodzielności lokalu oraz rzut kondygnacji, na której znajduje się przedmiot umowy. Może być też potrzebny wyrys z mapy gruntu, gdzie stoi budynek z wyodrębnionym lokalem.

Co może stać się wyodrębnionym lokalem?

Budynek, z którego wyodrębnia się lokal, może stać na gruncie należącym do właściciela obiektu, jak i być oddany w użytkowanie wieczyste. Przestrzeń, której będzie dotyczyć umowa notarialna, nie musi mieć przeznaczenia mieszkalnego, ale powinna nadawać się na pobyt stały ludzi. Na wyodrębniony lokal może składać się jedna izba lub więcej, a nawet kilka pomieszczeń. Warunkiem jest to, że przestrzeń jest wydzielona trwałymi ścianami. Nie muszą być one usadowione wewnątrz, bo według prawa uznaje się za takie również te zewnętrzne. Tym samym wyodrębnionym lokalem może być cała kondygnacja.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz