Artykuł sponsorowany

Układanie paneli podłogowych w ofercie firmy Usługi Budowlane - wykończenia wnętrz Michał Bocheński

Układanie paneli podłogowych w ofercie firmy Usługi Budowlane - wykończenia wnętrz Michał Bocheński

Jedną z prac wykończeniowych jest układanie paneli podłogowych. Jeśli zależy nam na dobrym efekcie końcowym lepiej, aby tę czynność wykonywali sprawdzeni fachowcy, aczkolwiek całość prac można wykonać samemu. Układanie paneli nie jest skomplikowane, jednakże należy przestrzegać podstawowych zasad ich montażu. Cały ten proces można podzielić na kilka etapów. Jak zatem przebiega układanie paneli podłogowych?

Co należy zrobić przed rozpoczęciem układania paneli?

Panele podłogowe układa się w dość łatwy sposób. Składa się je ze sobą na tzw. zatrzask. Wystarczy zamek jednego panelu włożyć w zamek drugiego panelu pod kątem 70 stopni i wyprostować je. Gdy usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, wówczas możemy mieć pewność, że panele są dobrze dopasowane. Prostota ich montażu sprawia, że tę pracę wykończeniową możemy wykonać samodzielnie, jednakże, gdy nie mamy pojęcia o układaniu paneli, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie fachowców. Takich z pewnością znajdziemy w firmie Usługi Budowlane - wykończenia wnętrz Michał Bocheński. Panele podłogowe układane są bez użycia kleju. To sprawia, że mogą swobodnie kurczyć i rozszerzać się pod wpływem wilgoci, co nie ma negatywnego wpływu na ich jakość i trwałość.

Zanim jednak przejdziemy do układania paneli podłogowych należy dokładnie sprawdzić poziom podłogi. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie użycie dwumetrowej poziomicy. Na jednym metrze długości dopuszcza się do 3-4 mm nierówności. W przypadku, gdy są one większe, trzeba je wyrównać, np. wylewką samopoziomującą. Gdy wylewka wyschnie można przejść do rozłożenia folii paroizolacyjnej. Jest to ważna czynność, ponieważ folia ta stanowi ochronę paneli podłogowych przed działaniem wilgoci.

Układanie paneli – jak wykonać tę pracę?

Układanie paneli podłogowych zawsze rozpoczyna się w rogu pomieszczenia. Po rozłożeniu pierwszego rzędu musimy sprawdzić, gdzie konieczne będzie docinanie paneli. Podczas układania paneli należy kierować się zasadą, że paneli nie można skracać do długości mniejszej niż 40 cm. Uzasadnieniem tego jest fakt, że krótsze panele nie wyglądają estetycznie, a do tego nie są stabilne. Następnie fragment panelu, który został odcięty, układany jest jako pierwszy w następnym rzędzie. Takie zamontowanie paneli sprawia, że utworzymy wzór na mijankę.

Trudności podczas układania paneli mogą pojawić się w momencie, gdy dojdziemy panelem do narożnika lub do grzejnika. Trudności te polegają na tym, jak odpowiednio dopasować panel do załamań ściany oraz jak ułożyć go przy rurkach od ogrzewania. W takiej sytuacji należy wykonać w panelu otwory za pomocą otwornicy, a wyrzynarką wyciąć fragment panelu, który będzie znajdował się między ścianą, a grzejnikiem.

Niekiedy podczas układania paneli podłogowych wystąpi taka sytuacja, że konieczne będzie rozcięcie panelu wzdłuż. Wtedy trzeba pamiętać, że jego szerokość może być taka sama po obu stronach pomieszczenia lub przycięty fragment należy umieścić tam, gdzie zostanie on potem zakryty, np. przez meble. Gdy konieczne jest przecięcie panelu wzdłuż, to jego szerokość nie może być mniejsza niż 5 cm.

Jeżeli wszystkie panele zostały już ułożone, pozostaje nam tylko zamontowanie listwy przyściennej. Do mocowania listwy przyściennej wykorzystuje się kołki rozporowe i wkręty. Listwy tej nigdy nie można przytwierdzać do podłogi. Zadaniem listwy przyściennej jest zamaskowanie miejsc łączenia się paneli ze ścianą, a jej użycie ma cele estetyczne.

Firma Usługi Budowlane - wykończenia wnętrz Michał Bocheński znajduje się w miejscowości Lesko w województwie podkarpackim i od 2022 roku świadczy usługi w branży budowlano-wykończeniowej. Dbają o to, by powierzone im zadania realizować z najwyższą starannością i spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ofercie zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzą na wszystkie pytania.

Opracowanie:
Lesko, Joselewicza 8 lok. 2
tel. 603 428 289
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz