Artykuł sponsorowany

Tworzywa sztuczne w kolorach tęczy

Tworzywa sztuczne w kolorach tęczy

Produkty z tworzyw sztucznych towarzyszą nam na każdym kroku, wypełniając kuchenne szafki, skrzynię z zabawkami dla dziecka, wnętrze samochodu czy biurko w pracy. Szeroki wybór produktów oznacza też potrzebę ich urozmaicania, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej kolorów i ich odcieni.

Materiał z długą i burzliwą historią

Tworzywo sztuczne, przez wielu znane też jako plastik, po raz pierwszy pojawiło się jeszcze w XIX wieku w Anglii, gdzie Aleksander Parkes wynalazł materiał zwany wówczas parkesinem. Parkes był metalurgiem i parał się też wynalazkami, dlatego stworzył produkt na bazie nitrocelulozy, kamfory i barwników. Kamfora miała na celu zniwelowanie niebezpiecznych właściwości nitrocelulozy, choć nie wyeliminowała jej łatwopalności. Niestety materiał nie sprawdził się w seryjnej produkcji, doprowadzając do upadku wynalazcy. Na kolejną próbę trzeba było poczekać ponad sto lat. Patent Parkesa udoskonalił w latach 60. Amerykanin John Hyatt, który wynalazł celuloid. Materiał ten powstał w konkretnym celu, aby zastąpić kość słoniową, z której produkowano wówczas kule bilardowe. Celuloid nie był trwały, więc kule nie przyjęły się na długo, ale materiał trafił do branży filmowej. Parkesin i celuloid dziś mają następców w postaci tworzyw termoutwardzalnych.

Tworzywa wykorzystywane w produkcji seryjnej

Pomimo tego, że pierwsze tworzywa sztuczne nie zrobiły furory, to z pewnością pokazały, że istnieje możliwość stworzenia materiału lekkiego, trwałego i na tyle plastycznego, że można z niego formować różne przedmioty. W późniejszych latach odkryto też, że plastik, w szerokim rozumieniu, ma też wiele innych zalet, w tym bardzo niski koszt produkcji. Począwszy od bakelitu, który jako jeden z pierwszych tego typu materiałów trafił do produkcji, dziś na taśmach fabryk formuje się produkty z polichlorku winylu, polistyrenu, polietylenu, nylonu, kevlaru, teflonu i wielu innych materiałów syntetycznych. Niektóre z nich mają specjalne właściwości, dzięki którym przewyższają inne materiały. Do takich zalicza się np. wytrzymujący wysokie temperatury teflon czy kuloodporny kevlar. Syntetyki pojawiły się też w branży tekstylnej, dzięki czemu mamy dziś doskonałe, łatwe w utrzymaniu i wyjątkowo wytrzymałe tkaniny stosowane do produkcji odzieży codziennej i ochronnej.

Świat plastiku w kolorach

Skoro ludzkość przekonała się już, jakie walory mają tworzywa sztuczne i zaczęła stosować je w niemal każdej dziedzinie produkcji, pojawiła się potrzeba urozmaicenia ich kształtów i barw. Rozwój cywilizacji oznacza również wzrost zapotrzebowanie na przedmioty lepsze i bardziej estetyczne, dlatego firmy takie jak Grafe Polska Sp. z o.o. systematycznie pracują nad tworzeniem receptur nowych barwników, które zmieniają prostą miskę, talerzyk śniadaniowy czy kubek do kawy w piękne, kolorowe wyposażenie domu. W laboratoriach każdego roku powstaje około 10 tysięcy nowych odcieni granulatów, które dodawane do mieszanki syntetycznej sprawiają, że miska czy dziecięca zabawka nabierają koloru nieba, dojrzałej trawy lub soczystych wiśni. Podobnie jak oczekiwania klientów, tak i praca nad nowymi kolorami nigdy się nie kończy, zaprzęgając do działania nowe technologie na miarę XXI wieku.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz