Materiał Partnera

Trudności związane z utrzymaniem dróg zimą

Trudności związane z utrzymaniem dróg zimą

O tym, że zima zaskoczyła drogowców, słyszymy co roku. Niestety, utrzymanie dróg w dobrym stanie, który zagwarantuje bezpieczeństwo osób poruszających się po nich, wymaga regularnych nakładów pracy i ciężkiego sprzętu. Dlatego zajmują się tym profesjonaliści. Z jakimi problemami mierzą się na co dzień ekipy drogowe i w jaki sposób sobie z nimi radzą?

Zimowe problemy drogowe

Zima, szczególnie w polskim wydaniu, jest wyjątkowo uciążliwa, trudna do opanowania i niebezpieczna dla użytkowników dróg. Już jesienią zaczynają się nocne i poranne przymrozki, które sprawiają, że droga zamienia się w lodowisko. Następnie pojawiają się opady śniegu, który albo topnieje, zmieniając się w błoto pośniegowe, albo zamarza, powodując utratę kontroli nad torem jazdy, albo zalega, znacznie spowalniając ruch. Tak czy inaczej – śniegu i oblodzenia należy się pozbyć, bo w skrajnych sytuacjach mogłyby one na dobre sparaliżować komunikację. Pierwsze duże zimowe opady zawsze są problematyczne i od sprawności oraz koordynacji działań ekip odśnieżających zależy jakość poruszania się po drogach.

Odśnieżanie to nie wszystko. Pozostawienie śniegu przy drogach poprawi sytuację chwilowo, ponieważ zacznie się on roztapiać i ponownie zamarzać, tworząc wyjątkowo niebezpieczną gołoledź. Dlatego zajmujemy się nie tylko odśnieżaniem, ale też wywozem śniegu i błota pośniegowego mówi przedstawiciel firmy Zuk Świecie.

Jak zadbać o stan dróg zimą?

Odśnieżanie dróg, chodników i parkingów spoczywa na ich zarządcach. Najczęściej posiłkują się oni usługami firm zajmujących się profesjonalnym utrzymaniem dróg, korzystając z ich maszyn i doświadczenia.

Do najważniejszych działań podejmowanych w celu utrzymania dróg zaliczają się: odśnieżanie dróg, ulic i chodników, odśnieżanie parkingów i posesji, załadunek i wywóz śniegu i błota pośniegowego.

W zależności od tego, z jakimi opadami, temperaturami i obszarem mamy do czynienia, przywrócenie drożności i bezpieczeństwa może odbywać się różnymi metodami. Lód na podjeździe można skuć ręcznym narzędziem, jednak duże i intensywnie używane powierzchnie należy odśnieżać jak najszybciej. Pomocne są tu zarówno pługi, które spychają śnieg, jak i piaskarki oraz solarki, których zadaniem jest rozpuszczenie oblodzenia.

Jeżeli chcemy odśnieżyć niewielki teren na własną rękę, dostępna jest sól drogowa i specjalna mieszanka piaskowo-solna, które znacznie ułatwią i przyspieszą zimowe prace porządkowe. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz