Materiał Partnera

Tkaniny w dekoracji wnętrz

Tkaniny w dekoracji wnętrz

Tekstylia stanowią sporą część przedmiotów codziennego użytku, otaczają nas niemal na każdym kroku. Wykorzystywane w kuchni, sypialni, łazience, pokoju dziecinnym pomagają w codziennych czynnościach, ale też zapewniają komfort i bywają przepiękną dekoracją wnętrza.


Tekstylia użytkowe o walorach ozdobnych

Rozglądając się po własnym domu, można w nim znaleźć dziesiątki przedmiotów użytkowych wykonanych z tkanin. Oczywiście tkaniny te są bardzo różnorodne, dlatego wykonane z nich rzeczy mogą być bardzo funkcjonalne lub też stanowić jedynie dekorację. Ta różnorodność dotyczy chociażby poduszek i jaśków z kolorowymi poszewkami. Wykonane z satynowanej bawełny są przyjemnym podkładem pod głowę w czasie poobiedniej drzemki, a uszyte z dekoracyjnej tkaniny obiciowej będą raczej piękną i trwałą ozdobą. Większość przedmiotów użytkowych z tkanin wybierana jest z uwagi na ich funkcje, jednak coraz więcej osób przykłada duże znaczenie również do ich wyglądu i aspektów dekoracyjnych.


W tej kategorii tekstyliów duże znaczenie ma pościel. Dzisiejsze produkty są nie tylko komfortowe pod względem faktury i wytrzymałości, ale pozwalają również na dopasowanie do stylu wnętrza. Szczególnie korzystne bywa podkreślanie męskiego, kobiecego czy dziecięcego charakteru sypialni, ale można też sięgnąć po wzory, które będą doskonale akcentować klimat prowansalski, skandynawski czy retro. Obok pościeli, uwagę zwraca się też na dobór ręczników i ściereczek kuchennych. Pierwsze to wiele kolorów i elementów dekoracyjnych. Drugie to również styl, który doskonale podkreśli klimat rustykalnej kuchni albo wprowadzi element nowoczesności. W kuchniach skandynawskich istotną rolę odgrywają również poduszki, którymi wykłada się kuchenne ławy.

Tkaniny o walorach dekoracyjnych

Tkaniny dekoracyjne nie cieszą się już dziś taką popularnością, jak kilkadziesiąt lat temu, ale znikające z okien ciężkie kotary zastępują delikatne szarmezy, woale, wiskozy czy inne lekkie tkaniny zasłonowe, które są o wiele bardziej kolorowe i przede wszystkim łatwiejsze do prania. Delikatny, sztuczny materiał nie wchłania wody, więc szybko wysycha i zazwyczaj nie wymaga prasowania, nie wspominając już o krochmaleniu czy maglowaniu. Wiele takich tkanin można znaleźć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży detalicznej, np. Jasiński Marian. Sklep włókienniczy, z bogatą ofertą wzorów nie tylko zasłonowych, ale i dekoracyjnych oraz odzieżowych. Tkaniny są też doskonałym materiałem na obrus lub serwetę, które można wykonać we własnym zakresie.


Niewątpliwą zaletą kupowania tkanin i samodzielnego wykonywania z nich dekoracji wnętrz jest możliwość stworzenia jednolitego stylu w całym pomieszczeniu. Osoby sprawnie posługujące się maszyną do szycia z jednego kuponu materiału dekoracyjnego wykonają zarówno zasłony, serwetę i serwetki, jak i abażur lampy czy pokrycia na krzesła w jadalni. Szczególnie przydatne i funkcjonalne bywają dekoracje tekstylne w pokoju małego dziecka, bowiem są miękkie, bezpieczne i kolorowe. Z miękkiego materiału można uszyć pas z kieszonkami na różne zabawki, wykonać wygodne siedzisko, miękkie mobile lub poduchę zdobioną biedronkami czy kolekcją kwiatków. Możliwości tworzenia ogranicza jedynie wyobraźnia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz