Materiał Partnera

Terapia psychoanalityczna a psychoanaliza

Terapia psychoanalityczna a psychoanaliza

Osoby borykające się z problemami poszukujemy pomocy w gabinecie psychoterapeutycznym. Często jednak mamy w głowie skojarzenia niezbyt zgodne z prawdą. Zdarza się także, że pacjenci mylą terapię psychoanalityczną z psychoanalizą, a są to dwa odrębne pojęcia – choć mają pewne styczne punkty. Kiedy więc warto wybrać terapię psychoanalityczną, a kiedy psychoanalizę?

Psychoanaliza i jej założenia

Wiele osób słysząc o psychoterapii, wyobraża sobie kozetkę, leżącego na niej pacjenta oraz siedzącego z tyłu milczącego terapeutę. Ta scena ma więcej wspólnego z pojęciem psychoanalizy niż terapii psychoanalitycznej. Tę pierwszą opracował Zygmunt Freud i polegała na tym, że pacjent opowiadał o wszystkim, co przyszło mu do głowy: snach, uczuciach czy przemyśleniach. Psychoanalityk słuchał uważnie i wyciągał wnioski, poszukując połączeń między tym, co pacjent opowiadał a jego faktycznymi problemami. Pozwalało to na poznanie ukrytych przyczyn tychże problemów, a dzięki temu łatwiej było sobie z nimi poradzić.

Psychoanaliza, choć ciesząca się popularnością, okazała się niewystarczająca do wyleczenia niektórych zaburzeń. Głównie chodziło o schorzenia poważniejsze niż nerwica. Terapeuci rozpoczęli więc poszukiwania metod leczenia bardziej skutecznych w takich przypadkach i w ten właśnie sposób narodziła się psychoterapia.

Psychoanaliza a psychoterapia

Terapia psychoanalityczna różni się od psychoanalizy kilkoma kwestiami. Po pierwsze – terapia zazwyczaj wymaga od dwóch do trzech spotkań w tygodniu, psychoanaliza zaś to dwie do nawet pięciu sesji, średnio są to cztery. Kolejna różnica dotyczy efektów oraz planowanego zakończenia terapii. W przypadku psychoanalizy nie da się założyć tego, ile będzie trwać, a niektórzy korzystają z niej nawet całe życie. Terapia psychoanalityczna może odbywać się krótkoterminowo, a efekty, jakie mają zostać osiągnięte, da się przewidzieć.

Według Magdaleny i Krzysztofa Jusińskich, właścicieli Studia Psychoterapii i Treningu, psychoanaliza pomaga w przypadku głębokich problemów emocjonalnych. Psychoterapia psychoanalityczna stosowana jest w celu rozwiązania problemów wewnętrznych, z których pacjent często nie zdaje sobie sprawy, a są źródłem jego bólu.

Co z “mityczną” kozetką u psychoterapeuty?

Kozetka, którą tak wiele osób kojarzy z wizytą u psychoterapeuty, jest atrybutem jedynie psychoanalityka. Nie ma oczywiście zakazu jej stosowania, jednak w zdecydowanej większości gabinetów sesje psychoterapeutyczne przeprowadzane są na fotelach, gdzie pacjent i terapeuta siedzą twarzą w twarz.


Opracowanie:
Warszawa, Natolińska 2 lok. 41
tel. 22 834 62 02
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz