Materiał Partnera

Technologia piaskowania i jej zastosowanie w praktyce

Technologia piaskowania i jej zastosowanie w praktyce

Prace remontowe, naprawa maszyn i samochodów czy odnawianie i renowacja starych przedmiotów wymagają między innymi oczyszczenia powierzchni przed przystąpieniem do innych czynności. Metodą, którą stosuje się do usuwania zanieczyszczeń jest piaskowanie. Wykonywane w specjalnych urządzeniach zapewnia bardzo wysoką skuteczność, a jednocześnie oszczędność czasu i pracy. Na czym polega i gdzie znajduje zastosowanie ta metoda?

Tajemnice technologii piaskowania

Piaskowanie to metoda, która wykorzystuje siły natury. Zjawisko szlifowania skał czy gleby przez niesiony z wiatrem piasek jest doskonałym przykładem możliwości, jakie stwarza sama przyroda. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, przy odpowiedniej prędkości, piaskowe ziarna mogą przebić się nawet przez najtwardszą skałę. Materiał ten jest skuteczniejszy od wody, która cierpliwie drąży skalne koryta. To efekt większego tarcia, jakie powstaje w kontakcie pomiędzy podłożem i materiałem ściernym. Natura nie musi się spieszyć, a na drążenie skał ma miliony lat. W warsztatach czy na liniach produkcyjnych natomiast liczy się czas. Dlatego do piaskowania skonstruowano specjalne maszyny. Ich zadaniem jest wyrzucanie strumienia piasku pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu zyskuje on znacznie większą moc, a czas usuwania warstwy z powierzchni skraca się do kilkunastu minut. Obecnie piaskowanie, które wykonuje usługowo firma Sawicki Roman, jest jedną z najpopularniejszych metod czyszczenia i polerowania powierzchni w warsztatach samochodowych, mechanicznych oraz na produkcji.

Różne formy piaskowania

Metoda piaskowania wykorzystywana jest do wykonywania wielu zadań. Powszechnie stosuje się ją w różnych warsztatach, ale wyspecjalizowane firmy oferują także piaskowanie elewacji budynków oraz kostki brukowej i innych wyłożeń podjazdów. Z uwagi na szeroki zakres zastosowań do piaskowania wykorzystuje się różnorodne narzędzia, a piasek zastępuje się czasem innymi materiałami ściernymi. Do najbardziej typowych rodzajów piaskowania zalicza się:

  • piaskowanie metodą na mokro – polega na łączeniu materiału ściernego z wodą, dzięki czemu podczas pracy nie unosi się pył, a piasek jest zużywany w znacznie mniejszej ilości,
  • piaskowanie na sucho – nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń i doprowadzenia wody,
  • piaskowanie z wykorzystaniem innych materiałów ściernych – takich jak: metalowe kulki, drobinki szkła czy korundu, które zapewniają odmienne efekty pracy,
  • piaskowanie w piaskarkach – wykonywane jest w zamkniętej kabinie, dzięki czemu środowisko pracy pozostaje czyste, a materiał ścierny może być wykorzystywany w ciągłym obiegu,
  • piaskowanie wężem – znosi ograniczenia wielkości przedmiotów i pozwala czyścić lub polerować nawet bardzo duże powierzchnie.

Zastosowanie piaskowania

Różne metody piaskowania oraz stosowane narzędzia i urządzenia sprawiają, że ta technologia jest wykorzystywana w bardzo szerokim zakresie. Jej podstawowym zadaniem jest zdzieranie powierzchniowej warstwy materiału, jednak to od rodzaju zastosowanego ścierniwa zależy ostateczny efekt. Przykładowo opiłki szkła lub popękane stalowe kuleczki zdzierają nawet grube warstwy lakierów i rdzy. Efektem ich działania jest też chropowata powierzchnia, która doskonale sprzyja utrzymywaniu się nowych lakierów. Z kolei gładkie kuleczki o małej średnicy skutecznie wygładzają powierzchnię elementów, które np. zostały wyjęte z formy odlewniczej. Piaskowaniu można poddawać nie tylko metale, ale również tworzywa sztuczne, drewno, kamień i szkło. Typowe zastosowania to: usuwanie starych farb, lakierów i rdzy, matowienie i wygładzanie, usuwanie nalotów i zabrudzeń czy odnawianie powierzchni.

Opracowanie:
Pruszków, 2 Sierpnia 13
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz