Artykuł sponsorowany

Sztuka witrażu – od starożytności do czasów współczesnych

Sztuka witrażu – od starożytności do czasów współczesnych

W sztukach wizualnych termin „witraż” oznacza szkło, do którego dodano półprzezroczysty kolor. Proces, który osiągnął apogeum w architekturze gotyckiej, wciąż cieszy się dużą popularnością wśród miłośników nietypowych rozwiązań architektonicznych. Oprócz okien kościelnych pojęcie to obejmuje tworzenie innych rodzajów witraży m.in. paneli, okien domowych, a także trójwymiarowych kształtów i rzeźb.

Witraże – jak powstawały w dawnych czasach?

Większość szkła jest produkowana z mieszanki piasku (dwutlenek krzemu), wapienia (węglan wapnia) i węglanu sodu – mieszanki zwanej sodowo-wapniowo-krzemionkową. W średniowieczu do stopionej mieszanki dodawano tlenki metali w celu uzyskania wymaganych kolorów; przykładowo dodatek miedzi pozwala uzyskać kolor niebieski lub zielony, kobalt – fioletowo-niebieski, chrom – zielony lub żółty, mangan – fioletowy. Odmiany tonalne tych kolorów powstały poprzez zróżnicowanie podstawowej mieszanki sodowo-wapniowo-krzemionkowej oraz ilości i kombinacji barwników. Stopiony płyn był następnie przetwarzany za pomocą „metody cylindrycznej”, w trakcie której był wydmuchiwany, formowany w duży cylindryczny kształt, a następnie spłaszczony w cienkie kolorowe arkusze. Arkusze te były następnie pocięte na małe kawałki, z których artysta składał witraże, używając pasków ołowiu do łączenia oddzielnych tafli. Ostateczne ulepszenia można wprowadzić, dodając farbę do wewnętrznej powierzchni gotowego okna.

Współczesne witraże – zastosowanie

Szkło artystyczne, oferowane przez Pracownię Witraży Skrzypek, powoli wraca do łask. Segmentowe okna i drzwi, zdobione maswerkami z ołowiu oddzielającymi skomplikowane wzory w przezroczystym szkle, stanowią oryginalną ozdobę nowoczesnych wnętrz. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się wyszukane projekty i reprodukcje obrazów w formie witrażowej oraz sceny upamiętniające wybrane okresy historyczne. Trend projektowy polegający na wykorzystaniu witraży jako dodatku architektonicznego ma długą historię i sięga początków XX wieku.

Witraże są nie tylko ciekawą dekoracją wnętrz, ale też unikatowym sposobem na wpuszczenie światła. Odpowiedni dobór koloru pozwoli oświetlić wnętrza kolorowym światłem, rzucając figlarne cienie na przeciwległą ścianę.

Witraż – jaki wybrać?

W zależności od preferencji witraże mogą być kolorowe lub imitować kamienie szlachetne. Ciekawym trendem projektowym jest wykonanie szklanych paneli witrażowych, które imitują marmur, i są utrzymane w monochromatycznych kolorach. Takie dekoracje tworzą niemal muzealny wygląd pomieszczeń.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz