Artykuł sponsorowany

Sztuka neonu, czyli współprace artystyczne z firmą Hanak

Sztuka neonu, czyli współprace artystyczne z firmą Hanak

Sztuka czerpie z wielu dziedzin. Artyści sięgają po różnorodne tworzywa. Dzieła sztuki zachwycają więc często nie tylko ideą, lecz także materiałem i samą techniką wykonania. Jak twórcy wykorzystują neony? Gdzie można spotkać dzieła tworzone przez światło? Poznaj niezwykłe realizacje artystyczne wykonane we współpracy z firmą Hanak Reklamy Wizualne!

Światłem można wyrazić nie jedną idee. Artyści, którzy sięgają w swoich pracach po tradycyjne neony, często też podkreślają szlachetność tego tworzywa. Dla wielu neon to niesamowite połączenie sztuki z rzemieślniczą precyzją!

Czym jest neon

Kluczowe są tu szklane rurki i gaz. Kolor świecenia zależy przede wszystkim od nich. Gazami stosowanymi do wypełniania rurek są neon i argon. Dzięki nim można uzyskać różne efekty – od klasycznych bieli, czerwieni i błękitów po pomarańczowy, fioletowy czy zielony. Nie bez znaczenia jest też kolor samego szkła. Może być ono barwione w masie lub z pomocą luminoforu, czyli proszku pokrywającego wnętrze rurki. Rurki mogą przybierać różne kształty – od prostych liter po skomplikowane formy przestrzenne. O tym co to będzie za neon decyduje oczywiście projektant. O tym jak projekt będzie wyglądał w praktyce – specjalista od formowania szkła. To on w wysokiej temperaturze wygina rurki i podłącza do nich elektrody. Każdy z etapów przygotowania neonu wymaga więc dużej precyzji i wysokich kompetencji. To właśnie oferują specjaliści z Hanak Reklamy Wizualne!

Instalacje artystyczne

Tworzenie napisów świetlnych ma szerokie zastosowanie. Neon to przede wszystkim informacja i forma reklamy. Ale w pamięć niezwykle zapadają wszystkim instalacje artystyczne.

Praca z artystami daje nam ogromną satysfakcję

- mówi Jacek Hanak, właściciel firmy.

Szczególnie cieszą nas projekty, które są prezentowane w przestrzeni otwartej, sprawiają że miasta, ulice, budynki ożywają po zmroku.

Niegdyś większość polskich miast wyglądała po zmroku jak galeria neonów. Śladem dawnej świetności projektowej i rzemieślniczej jest m.in. Siatkarka. To animowana instalacja znajdująca się przy placu Konstytucji w Warszawie. W latach 60. zaprojektował ją Jan Mucharski. A w latach dwutysięcznych przywróciła do życia Paulina Ołowska.

Sztuka i rzemiosło

Artystka współpracowała z firmą Hanak już przy kilku projektach. Zarówno przywracała dawne neony, jak i sama projektowała nowe instalacje. Wiele swoich projektów zrealizował tu też Maurycy Gomulicki, którego neony świecą m.in. w Muzeum Warszawy.

Jedyną z naszych ulubionych jego instalacji jest Światłotrysk, gigantyczna szklanka oranżady, symbol przyjemności.

– mówi Jacek Hanak. Dla Hanaka, związanego z wytwarzaniem neonów od pół wieku, największą przyjemnością jest po prostu praca z ludźmi, którzy jak on uwielbiają neony. I obserwowanie jak zapomniane przez dekady rzemiosło z roku na rok ożywa, inspiruje coraz więcej artystów!

article3_image12_1600x0_1

Opracowanie:
Warszawa, Jagiellońska 88
tel. 600 808 905
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz