Materiał Partnera

Szkło w kuchni i nie tylko – historia szklanego słoika

Szkło w kuchni i nie tylko – historia szklanego słoika

Słoiki ze szkła można dziś znaleźć w każdej kuchni. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo są przydatne i jak wiele mogą pełnić ról nawet po opróżnieniu. Sprawdzają się przy pakowaniu delikatnych produktów, ale mogą też stać się lampionami, schowkami czy niebanalną dekoracją.

Skąd wziął się słoik?

Ze słoikami spotykamy się każdego dnia, na przykład wyjmując z lodówki dżem czy majonez, sięgając w sklepie po porcję ogórków, kawę rozpuszczalną czy w drogerii – po nowy krem do twarzy. Chociaż te praktyczne szklane pojemniki towarzyszą nam na każdym niemal kroku, tylko nieliczni potrafią powiedzieć, kiedy pojawiły się w użyciu i w jakich okolicznościach doszło do ich narodzin. Żywot znanych nam w obecnym kształcie słoików rozpoczyna się w czasach Napoleona. Wielki strateg, podbijając Europę, wędrował ze swoimi żołnierzami, którzy potrzebowali sporych porcji żywności. Przechowywanie jej w drodze bywało bardzo problematyczne. Dlatego pomysłowy wódz ogłosił konkurs na wynalezienie pojemnika, który pozwoliłby przenosić delikatne produkty spożywcze bez ich zanieczyszczania, a jednocześnie w sposób bezpieczny w surowych, polowych warunkach.

Konkurs wygrał John Landis Mason, który w 1858 roku opatentował metalową zakrętkę do słoików. Ciekawostką jest fakt, że ten epokowy wynalazek, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie życia nie przyniósł Masonowi ani sławy, ani majątku. Wynalazca zmarł w ubóstwie, w starej kamienicy. Po wprowadzeniu na rynek słoika Masona, pojawił się drugi wynalazca, który udoskonalił produkt poprzednika, dodając do niego gumową uszczelkę. Tym człowiekiem był Johann Carl Weck, a jego słynne słoiki wciąż jeszcze można znaleźć w domach wielu seniorów (i nie tylko). Obecnie większość producentów stosujących do pakowania produktów słoiki wykorzystuje jeszcze wygodniejsze i bardziej nowoczesne „twisty”.

Słoiki i ich nieskończone możliwości

Uniwersalność oraz niezastąpioność słoika nie podlega dziś żadnej dyskusji. Rozwój tego wyjątkowego naczynia postępuje już nie w kierunku poprawy komfortu użytkowania, ale w stronę urozmaiconego wzornictwa. Gdyby przejrzeć ofertę producentów szklanych opakowań, można by zastanowić się, jak wiele jeszcze kształtów zostanie wymyślonych i jak wiele znajdziemy dla nich zastosowań.

Atutem słoików z pewnością są walory szkła. Jest ono odporne zarówno na zmienne temperatury, jak i na wilgoć, środki chemiczne, a przede wszystkim zachowuje neutralność w kontakcie z tym, co znajduje się w środku. Przechowywana żywność pozostaje zdrowa, leki nie zmieniają walorów leczniczych, płyny, proszki i kremy nie wchodzą w interakcję z naczyniem.

Szklane opakowania, jakie produkuje Feniks 2 Sp. z o.o. Huta szkła w Piotrkowie Trybunalskim gwarantują urozmaicone wzornictwo, kształty oraz pojemności. Znaleźć pomiędzy nimi można zarówno wiele pojemników do bardzo ogólnych zastosowań, jak i unikalne wzory słoików na kawę. Wiele z nich rozpoznamy po kształtach, bowiem każdego dnia przechowujemy podobne naczynia w szafkach i domowych lodówkach.

Słoiki mogą jednak być też rodzajem symbolu firmy, identyfikując jej produkty charakterystycznym kształtem opakowania – projektowanego na indywidualne zamówienie. Taki słoik, nawet po opróżnieniu, zawsze będzie nam przywodził na myśl ulubioną kawę czy herbatę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz