System alarmowy z ELEKTRO-MICH

System alarmowy to zespół kilku lub kilkunastu urządzeń, które mają na celu zabezpieczenie danego obiektu i przekazanie informacji np. o włamaniu, właścicielowi posesji. Istnieje wiele rodzajów systemów zabezpieczeń. Każdy może wybrać odpowiedni dla siebie w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Na montaż systemu alarmowego decyduje się co raz więcej osób.
Z czego składa się system alarmowy?
System alarmowy to kilkanaście połączonych ze sobą urządzeń. Najczęściej składa się z centrali alarmowej, manipulatorów, czujki, moduły wejść/ wyjść (ekspandery), kontroler systemu bezprzewodowego, moduł powiadamiający, sygnalizatory. O tym, jakie funkcje pełnią poszczególne urządzenia opowiada pracownik firmy ELEKTRO-MICH Michał Jasiński:
Centrala alarmowa jest najczęściej montowana w specjalnej obudowie, w której jest podłączona do akumulatora. Zapewnia on energię całemu systemowi w przypadku braku zasilania sieciowego. Centrala nadzoruje prawidłową pracę wszystkich urządzeń w systemie. Cały czas zbiera informacje przesyłane przez urządzenia będące w systemie.
Manipulatory są urządzeniami, dzięki którym można odpowiednio zaprogramować i sterować całym systemem. Dzięki nim użytkownicy mogą skomunikować się z centralą alarmową, sprawdzić stan systemu oraz uzbroić i rozbroić alarm. Zazwyczaj montowany jest jeden manipulator główny, a jeżeli istnieje taka potrzeba, dodaje się także manipulatory strefowe. Za pomocą manipulatora strefowego można uzbroić lub rozbroić wybraną strefę. Manipulator główny służy do całkowitej kontroli całego systemu alarmowego. Obsługa systemu alarmowego na co dzień polega na jego rozbrajaniu i uzbrajaniu.
Czujki, poza centralą alarmową, są najważniejszym elementem systemu alarmowego. Jego poprawne działanie jest uzależnione od prawidłowego rozmieszczenia czujek. Ich najpopularniejszy podział to czujki podczerwienie oraz czujki dualne (połączenie mikrofalowych i podczerwonych).
Moduły wejść/wyjść tzw. ekspandery umożliwiają rozbudowanie centrali o dodatkowe wejścia i wyjścia. Ekspandery pozwalają na połączenie z centralą jeszcze większej ilości czujek przewodowych, które są oddalone i znajdują się np. w piwnicy czy garażu. Kontroler systemu bezprzewodowego pozwala na dołączenie do centrali alarmowej dodatkowych urządzeń bezprzewodowych np. czujek. Sygnalizatory mają za zadanie powiadomienie o naruszeniu systemu oraz odstraszenie włamywacza poprzez bardzo głośny dźwięk (ok.120 dB.). Sposób powiadamiania wybiera właściciel obiektu. Może to być wiadomość SMS wysyłana na telefon lub do stacji monitorowania.
Konserwacja systemu alarmowego
Konserwacji, napraw i wymiany sprzętu musi dokonywać firma, która ma do takich prac uprawnienia. Zazwyczaj jest to firma, która montuje cały system. Warto pamiętać, aby w umowie był zapis dotyczący napraw i konserwacji sprzętu. Samodzielne naprawy lub wymiana urządzeń skutkuje najczęściej utratą gwarancji.