Artykuł sponsorowany

Sufity napinane z systemami klimatyzacyjnymi

Sufity napinane z systemami klimatyzacyjnymi

Sufity podwieszane w zabudowie suchej są dzisiaj chętnie stosowane w domach, biurach, hotelach czy urzędach. Tworzy się z nich wielkoformatowe, geometryczne, oświetlone oraz przestrzenne konstrukcje, które nadają pomieszczeniom głębi oraz znacznie je upiększają. Technologia sufitów podwieszanych nie jest jednak jedynym sposobem wykańczania sufitów w różnych obiektach. Cenione jest również alternatywne rozwiązanie innowacyjnych sufitów napinanych. Gwarantują one nieograniczone możliwości projektowe i wykończeniowe w każdym stylu wnętrzarskim. Podkreślić należy też ich niebywałą funkcjonalność – to one pozwalają maskować instalacje, systemy dociepleniowe i klimatyzację.

Konstrukcja sufitów napinanych

Konstrukcja sufitów napinanych znacznie różni się od sufitów podwieszanych. Nie trzeba magazynować dużej ilości materiałów, a także przechodzić przez wiele prac montażowych. Sufit napinany składa się bowiem ze specjalnych szyn, tworzących ramę mocującą dla termozgrzewanej membrany PCV. To ona jest rozwijana w pomieszczeniu, podgrzewana do temperatury około 70 stopni Celsjusza, a następnie równo naciągana. Proces obróbki termicznej nie jest jednak wymagany przy sufitach napinanych z tkanin poliestrowych montowanych na prowadnicach. Co zaś z estetyką membran PCV?

Sufity napinane tworzą unikalne, niesamowicie kreatywne czy luksusowe wykończenia pomieszczeń. Wykorzystać można membrany lustrzane, połyskliwe oraz matowe. Popularne są również wersje brokatowe i niebywale chętnie stosowane materiały z nadrukami 3D. Z ich użyciem można stworzyć sufit w wersji rozgwieżdżonego nieba, kosmicznej mgławicy czy też z grafiką przedstawiającą chmury lub motywy bajkowe. Popularne jest też eleganckie wzornictwo art deco oraz sufity napinane w modelu powierzchniowego podświetlenia. To właśnie współgranie membran z oświetleniem punktowym czy ledowym pozwala na przygotowanie wyjątkowych aranżacji w domach, obiektach publicznych i komercyjnych.

Prócz oświetlenia ważne są też kratki wentylacyjne, docieplenie wewnętrzne z wełny mineralnej, a także różne przewody instalacyjne, które mogą być maskowane przez membranę. Przykładem jest klimatyzacja. Systemy sufitów napinanych pozwalają tworzyć ją w wersji przemysłowej. Takie rozwiązanie stosują:

  • hotele,
  • restauracje,
  • urzędy i biblioteki,
  • biurowce,
  • apartamentowce,
  • galerie handlowe,
  • szpitale,
  • szkoły,
  • salony samochodowe,
  • baseny,
  • dworki i pałace.

Zalety sufitów napinanych

Zalety sufitów napinanych można wymieniać niemalże bez końca. Są one niebywale lekkie, proste w montażu, a także idealnie równe. Nie trzeba przy nich wykonywać prac mokrych oraz ogranicza się ilość pyłu przy remoncie. Dzięki temu remont sufitu można wykonać bez wynoszenia z pomieszczenia sprzętów oraz mebli. Dużą zaletą wysokiej klasy membran jest także ich nieprzemakalność, wysoki stopień ochrony pożarowej czy też świetne parametry izolacyjności akustycznej i termicznej. Można je z powodzeniem montować w łazienkach i na basenach, a możliwości projektowe pozwalają na przygotowywanie sufitów zapierających dech w piersiach.

Prócz tego sufit napinany to niski koszt jego montażu i projektowania, łatwość w utrzymaniu w czystości oraz inwestycja w konstrukcję, która nie starzeje się, nie blaknie i nie traci swoich wyjściowych właściwości w trakcie długoletniej eksploatacji. Najlepsi projektanci i montażyści bez problemu tworzą też sufity napinane z dyskretną instalacją klimatyzacyjną.

Klimatyzacja kanałowa lub kasetonowa

Montaż klimatyzacji przy sufitach napinanych jest ważny w obiektach wielkopowierzchniowych. Często takie rozwiązanie techniczne jest stosowane w biurowcach czy obiektach handlowych i publicznych. Sufit napinany nie tylko maskuje nierówności sufitu właściwego, ale także pozwala stworzyć niebanalną aranżację wnętrza, również z użyciem innowacyjnych elementów oświetleniowych. To wszystko zapewnione jest przy jednoczesnym rozprowadzeniu w suficie instalacji klimatyzacyjnej. Konstruktorzy mogą wybrać rozwiązanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorami odzysku ciepła, klimatyzację kanałową lub też klimatyzację kasetonową. Montowane są one zaś po wcześniejszym założeniu membrany, w której wykonywane są precyzyjne otwory dla danych osprzętów. Czym zaś różnią się od siebie te trzy modele klimatyzowania pomieszczeń?

Wentylacja mechaniczna to system bardzo innowacyjny i złożony, który jest niemalże w 100% zamaskowany. Dzięki niemu pomieszczenia zawsze wypełnione są powietrzem świeżym, którego temperaturę można swobodnie regulować. Najlepsze wentylacje z rekuperatorami działają bowiem w ramach klimatyzacji. Co zaś z systemami kanałowymi i kasetonowymi?

Pierwszy model jest idealny dla sufitów napinanych z elementami zabudowy suchej (kartonowo gipsowej) o różnej geometrii. To wtedy w ściankach pionowych płyt K-G montowane są wąskie i podłużne urządzenia, do których doprowadzona jest instalacja współgrająca z agregatami zewnętrznymi. Prowadzona jest ona nad sufitem napinanym. Rozwiązanie to jest idealne w domach, mieszkaniach, hotelach czy restauracjach.

W biurowcach i galeriach handlowych lepiej sprawdza się zaś klimatyzacja kasetonowa montowana bezpośrednio w otworze wyciętym w suficie napinanym.  Wywietrzniki nie wystają poza jego poziom i posiadają dyskretne wzornictwo. Ich zaletą jest zaś wielostronnych nadmuch powietrza oraz pełna funkcjonalność: możliwość chłodzenia, grzania, wentylowania, osuszania i filtrowania powietrza.

Komu powierzyć inwestycję?

Montaż sufitów napinanych wraz z klimatyzacją oraz wykończeniem należy powierzać firmom, które wyspecjalizowane są w tego typu pracach. Istotne jest wykorzystanie najwyższych w swojej klasie membran i systemów mocujących, a także ważne jest precyzyjne zaprojektowanie konstrukcji w specjalistycznym oprogramowaniu. Nie każda ekipa remontowa jest zatem gotowa na tworzenie sufitów napinanych i to z klimatyzacją. Takie inwestycje obsługują nieliczni, w tym zespół AGI POCZOBUT I SYN – firma, która jest autoryzowanym przedstawicielem marki BARRISOL.

Podkreślić warto także, że najlepsze firmy zajmujące się sufitami napinanymi, są w stanie montować w nich również: czujniki, systemy dozoru wizyjnego, instalacje światłowodowe, anemostaty, tryskacze, a także wielkogabarytowe żyrandole czy wiszące dzieła sztuki.

Postaw na system sufitów napinanych BARRISOL

Przy tworzeniu sufitów napinanych szczególnie należy zwrócić uwagę na ich estetykę, trwałość oraz gwarancje producenckie. Tym na rynku wyróżniają się produktu marki BARRISOL. Membrany i prowadnice od tej firmy są objęte długoletnią gwarancją, a korzyści z ich stosowania jest naprawdę wiele. Firma BARRISOL i jej autoryzowani montażyści gotowi są na oferowanie sufitów napinanych w setkach odmiennych styli. Bogate wzornictwo i nieustanne ulepszanie technik dekoracyjnych to cechy charakterystyczne systemów BARRISOL. Są one także niebywale stabilne, bezpieczne, nietoksyczne i przyjazne środowisku, a także podlegają recyklingowi. Wszystkie folie produkowane są w Europie i nie wydzielają związków rakotwórczych. Marka BARRISOL pochwalić może się spełnianiem najbardziej restrykcyjnych norm PN-EN i DIN. Jej produkty posiadają też stosowne atesty oraz certyfikaty jakościowe. 

Membrany od tego producenta pozwalają również na zabawę grą kolorów i świateł, a wszystko to przy korzystnej eliminacji mostków termicznych. Projektowanie oraz montaż systemów BARRISOL odbywa się zaś w rozwiązaniu modularnym, które stwarza szerokie możliwości w zakresie instalacji klimatyzacji i ogrzewania sufitowego czy oświetlenia (także ewakuacyjnego). 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz