Materiał Partnera

Stłuczka na drodze - co zrobić w takiej sytuacji?

Stłuczka na drodze - co zrobić w takiej sytuacji?

Bez znaczenia na to, jak uważnie jeździsz, kolizje na drodze mogą zdarzyć się każdemu - w końcu nie jesteśmy zawsze w stanie zareagować odpowiednio na to, jak na drodze poruszają się inni. Zanim wezwiesz autolawetę, musisz podjąć kilka kroków, dzięki którym stłuczka odbędzie się bez dalszych nieprzyjemności. 

Co robić krok po kroku?

Kiedy wydarzy się kolizja drogowa, musisz zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Co należy zrobić? Zapytaliśmy o to eksperta firmy Pomoc Drogowa ADEX, który podpowiedział nam, jakie kroki należy podjąć.


  • Usuń samochód z jezdni, wyłącz silnik i odłącz akumulator - jeśli to możliwe, usuń samochód z jezdni, wyłącz silnik i odłącz akumulator jeśli samochód został uszkodzony. Dzięki usunięciu pojazdu z drogi zadbasz o bezpieczeństwo ruchu drogowego.
  • Sprawdź, czy nikt nie ucierpiał i wezwij pomoc - jeśli w Twoim samochodzie znajdowali się pasażerowie, sprawdź, w jakim są stanie. Sprawdź także, w jakim stanie są pasażerowie i kierowcy innych pojazdów, które brały udział w kolizji. Wezwij pomoc, jeśli tylko masz podejrzenie, że ktoś ucierpiał - wiele osób w szoku nie odczuwa bólu i wydaje im się, że wszystko z nimi jest dobrze. Musisz więc samodzielnie ocenić sytuację i stwierdzić, czy potrzebna jest pomoc. Policję należy wezwać także wtedy, kiedy pojawiają się trudności w ustaleniu sprawcy zdarzenia.
  • Zabezpiecz miejsce i znajdź świadków - bardzo ważne jest zabezpieczenie miejsca wypadku. Postaw w tym celu trójkąt ostrzegawczy. Znajdź także świadków zdarzenia.
  • Spisz oświadczenie o zdarzeniu drogowym i poinformuj o zdarzeniu ubezpieczyciela - jeśli ustalono sprawcę wypadku, warto spisać takie oświadczenie, które będzie podstawą do odzyskania pieniędzy z ubezpieczenia.
  • Wezwij lawetę - kiedy sytuacja zostanie wyjaśniona, a pojazd nie nadaje się do ruchu, wezwać należy lawetę. Odholuje ona pojazd pod wskazany adres domowy lub bezpośrednio do mechanika.

Autolaweta pomoże Ci dostarczyć samochód do warsztatu!

Wezwanie pomocy drogowej do wypadku do najlepszy wybór, ponieważ tylko w ten sposób pewnie dostarczymy pojazd do domu lub do wybranego warsztatu samochodowego. Dlaczego warto wybrać lawetę? Poruszanie się uszkodzonym samochodem jest niezgodne z prawem i nawet jeśli samochód jest w stanie odpalić i odjechać z miejsca zdarzenia, to nie powinno się tego robić, bo w wypadku kontroli drogowej można spodziewać się wielu nieprzyjemności.

Poza tym, bez sprawdzenia stanu pojazdu u mechanika, nigdy nie możemy mieć pewności, w jakim naprawdę jest stanie. Dlatego lepiej dla własnego bezpieczeństwa zadzwonić po pomoc holowniczą, która odholuje pojazd do mechanika.
Opracowanie:
Skrzyszów 482
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz