Materiał Partnera

Sól kamienna i jej zastosowania

Sól kamienna i jej zastosowania

Sól w starożytności i średniowieczu przedstawiała ogromną wartość. Od jej zasobów zależało wyżywienie ludności, gdyż konserwowała mięso i ryby. Wykorzystywana była także w przetwórstwie warzyw. Jej znaczenie zmalało dopiero wraz z wynalezieniem lodówek i sztucznych konserwantów, ale nawet dziś wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, jako środek poprawiający smak potraw. Bardzo ważne jest też jej zastosowanie w innych gałęziach przemysłu.

Szerokie zastosowania soli kamiennej

Sól kamienna wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym, jak również w gospodarstwach domowych, jako środek zmiękczający, konserwujący oraz poprawiający smak potraw. Używa się jej także w innych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w przemyśle chemicznym, do produkcji innych związków chemicznych takich jak chlor, soda kaustyczna, czyli wodorotlenek sodu, soda kalcynowana czyli węglan sodu oraz do produkcji kwasu solnego czy chlorków. Inne gałęzie przemysłu, gdzie wykorzystuje się sól kamienną to:

 • przemysł garbarski,
 • przemysł tekstylny,
 • przemysł barwiarski,
 • przemysł rafineryjny,
 • przemysł papierniczy,
 • metalurgia,
 • farmacja,
 • kosmetyka,
 • rolnictwo,
 • drogownictwo,
 • i inne.

Sól ma także właściwości lecznicze, zatem wykorzystuje się ją również do inhalacji w uzdrowiskach oraz w obiektach leczniczych specjalnie do tego celu zbudowanych, to jest w tężniach solankowych. Natomiast w miejscach gdzie sól kamienna była niegdyś wydobywana, takich jak Kopalnie Soli Wieliczka, Kłodawa czy Bochnia stanowią obecnie atrakcyjne trasy turystyczne, albo nawet podziemne uzdrowiska. Dzięki swoim właściwościom chemicznym, do których należy brak reakcji chemicznych z produktami ropopochodnymi, oraz właściwościom fizycznym takim jak plastyczność, wyrobiska soli wykorzystuje się jako najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny sposób magazynowania paliw, który jednocześnie nie stwarza zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Skąd bierze się sól?

Sól naturalnie występuje w morzach i oceanach. Złoża soli kamiennej, z której wydobywana jest sól na terenie Polski, również pochodzą z oceanów, które w zamierzchłych epokach geologicznych istniały na tym terenie. Po odparowaniu wody, pozostała właśnie sól, w bogatych złożach, z których dziś wydobywamy ją w postaci kamiennych bloków lub brył. Sól morską pozyskuje się głównie w krajach południowej Europy, gdzie temperatura powietrza i słońce osuszają wodę morską znajdującą się w odstojnikach, pozostawiając słony osad. Sól kamienna produkowana przez Gaster-Sól jest wydobywana w kopalniach soli. Sprzedawana jest jako zwykła sól kamienna, która oprócz samego chlorku sodu bogata jest także w inne mikroelementy, bądź jako oczyszczona sól warzona, sztucznie wzbogacana jodem. Sól morska także zawiera dużo mikroelementów.

Opracowanie:
Dębowa Łęka 86a
tel. 65 540 57 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz