Materiał Partnera

Słody wykorzystywane w procesie warzenia piwa

Słody wykorzystywane w procesie warzenia piwa

Dzięki wysokiej jakości produktom dostępnym w dobrych sklepach wysyłkowych z artykułami do domowego warzenia piwa można stworzyć wyjątkowy trunek, jednak konieczne jest zastosowanie odpowiednich słodów. Wysuszone ziarna zbóż nadają trunkowi aromatu i smaku, dlatego należy zadbać o ich właściwe skomponowanie. Jakie konkretnie słody znajdują się w ofercie dobrych sklepów?

Najpopularniejszy słód pilzneński

Słód pilzneński jest podstawowym, najpopularniejszym typem skiełkowanych i wysuszonych zbóż, których używa się w procesie warzenia piwa. Występuje on w różnych odmianach, dzięki czemu możliwe jest tworzenie nietuzinkowych aromatów i charakterystycznego posmaku w browarze uwarzonym w warunkach domowych. Mogący stanowić 100% zasypu i świetnie sprawdzający się w zacieraniu jednotemperaturowym jest słód Pale Ale Maris Otter. To wysokogatunkowy słód produkowany z angielskiej odmiany jęczmienia browarnego, który nadaje piwu głębi i wyjątkowego smaku. Tego typu produkt dostępny jest w szerokim asortymencie sklepu wysyłkowego z artykułami do warzenia piwa Kowalski Piotr FHU, w którego ofercie znaleźć można również słody Viking Malt, Weyermann czy popularne Malteurop, a także szereg innych zbóż wykorzystywanych w procesie powstawania browaru. To przede wszystkim słody palone, dzięki którym możliwe jest uwarzenie piwa o ciemnej barwie, które odznaczać będzie się specyficznym, kawowym i czekoladowym aromatem. Należy jednak pamiętać, że słody palone dodawane powinny być dopiero w końcowym etapie warzenia. Jakie jeszcze wysuszone ziarna zbóż stosuje się do tego procesu?

Wyjątkowy smak piwa

Uzyskanie nietypowego smaku i aromatu piwa osiągnąć można poprzez dodanie konkretnych słodów. Oprócz nadających ciemną barwę i posmak kawy, czekolady i orzechów słodów palonych, do warzenia wyjątkowych piw świetnie sprawdzą się słody pszeniczne. Style takie jak Hefeweizen czy American Wheat znane są smakoszom piwa i można je odtworzyć właśnie dzięki zastosowaniu niezbędnych w tym wypadku słodów pszenicznych dostępnych w ofercie renomowanych sklepów wysyłkowych z artykułami do warzenia browaru. Sporym zainteresowaniem cieszą się również słody karmelowe, które nadają piwu lekkiej nuty słodyczy. Warzenie piwa na podstawie tego typu słodów stosowane jest również do uzyskania trwałej piany. Wyróżniający się wysoką siłą enzymatyczną słód diastatyczny jest stosowany z kolei w celu zwiększenia wydajności zacierania. W dobrych sklepach z asortymentem do warzenia piw znaleźć można też inne słody specjalne, a także słody wędzone czy niesłodowane. Warto dokładnie przeanalizować ofertę i eksperymentować podczas warzenia w domowych warunkach – pozwala to uzyskać piwa o niepowtarzalnym smaku.

Opracowanie:
Tyczyn, Zagrody 12F
tel. 511 439 078
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz