Materiał Partnera

Sekrety lakiernictwa proszkowego w pigułce

Sekrety lakiernictwa proszkowego w pigułce

Wśród metod malowania metalowych powierzchni lakierowanie proszkowe to jeden z najbardziej innowacyjnych sposób na nakładanie lakieru na nadwozie samochodu. Jest to rozwiązanie pozwalające na uzyskanie wymarzonych efektów w sposób szybki, sprawny i skuteczny. Tego rodzaju malowanie wykonuje się w specjalistycznych lakierniach posiadających odpowiedni, profesjonalny sprzęt i nawet mimo tego rodzaju wymagań, cieszy się niesłabnącą popularnością.

Na czym polega malowanie proszkowe

Najprościej mówiąc, lakierowanie proszkowe zachodzi przez naniesienie na oczyszczoną powierzchnię malowanego elementu farby w postaci proszku. Do tego służy natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Przeszkodą mogą okazać się wymagania potrzebne, by przeprowadzić tego rodzaju procedurę – którym mogą sprostać tylko wyspecjalizowane firmy, takie jak lakiernia Ofi Auto z Łomianek – jednakże w porównaniu do uzyskiwanych efektów, nie jest to wcale tak złe.

Swoją popularność lakierowanie proszkowe zawdzięcza wyjątkowo wysoką odpornością termiczną, chemiczną oraz właściwościami mechanicznymi. Przy tym naniesiony w ten sposób lakier pozbawiony jest spękań, zanieczyszczeń, pęcherzyków czy zacieków. Malowanie proszkowe wykorzystuje się także w celach ochronnych czy antykorozyjnych, chociaż zdarzają się także w przypadku potrzeb dekoracyjnych. Metalami, w przypadku których można wykorzystać tego rodzaju metodę nakładania lakieru, są między innymi:

  • stal,
  • aluminium,
  • mosiądz,
  • żeliwo.

W jaki sposób przebiega proszkowe malowanie

Jeśli spojrzy się na malowanie proszkowe całościowo jako proces, który przebiega w lakierni proszkowej, można wyróżnić w nim kilka kluczowych etapów. Najpierw jednak warto przypomnieć sobie, że jest to procedura wymagająca nie lada precyzji, sumienności oraz dokładności. Właśnie dlatego warto zlecić to doświadczonym profesjonalistom.

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni, na którą następnie ma zostać nałożony lakier. Nie powinny pojawić się na nim żadne zanieczyszczenia. Następnie – w ramach drugiego etapu – wyspecjalizowani pracownicy nakładają farbę specjalnymi natryskującymi pistoletami. Kolejnym etapem jest wysuszenie – w zależności od potrzeb może to przebiegać w sposób naturalny lub przyspieszony przez ogrzewanie. Czwarty etap to polimeryzacja, czyli włożenie pomalowanego elementu do specjalnego pieca (nagrzanego do ok. 200 st. C) na mniej więcej 20 minut. Tam następuje stopienie oraz utwardzenie podłogi.

Po tym procesie element jest już gotowy do odbioru i eksploatacji bez strachu o drobne uszkodzenia.

Opracowanie:
Łomianki, Warszawska 43
tel. 604 599 602
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz