Artykuł sponsorowany

Samotność seniora. Jak sobie z nią radzić?

Samotność seniora. Jak sobie z nią radzić?

Samotność w dzisiejszych czasach to problem dość często spotykany, może dotknąć każdego człowieka, zwłaszcza osoby starsze i schorowane. Brak rodziny i bliskich osób może powodować smutek, uczucie wyobcowania oraz odizolowania. Niewielka granica dzieli ją od depresji. Jak poradzić sobie ze złym samopoczuciem seniora i sprawić, aby nie czuł się samotny?

Domy opieki lekiem na samotność

Trudnym momentem dla seniora jest utrata współmałżonka, która powoduje poczucie straty i samotności oraz często przechodzi w depresję. Przejście na emeryturę może powodować, że starsze osoby zaczynają czuć się bardziej samotni. Przerywają swój stały tryb życia, kończą swoją karierę zawodową i urywają się relacje społeczne, przez co odczuwają niepokój i dezorientację. Osoby starsze i schorowane często nie wychodzą już na żadne spotkania towarzyskie, omijają teatry, koncerty i jedyne, na co czekają, to na wizyty swoich dzieci z wnukami. Najsmutniejsze jest to, że wielu z nich nigdy nie doczeka się tych wizyt. Nie ma, kto im podać gorącej herbaty, przypomnieć o lekach czy po prostu porozmawiać. Momenty, w których dochodzi do spotkań rodzinnych to jedynie święta i większe uroczystości rodzinne. Jeśli jesteśmy bardzo zabieganymi rodzicami, nie mamy warunków, aby przyjąć do naszego mieszkania naszej babci czy dziadka lub mieszkamy poza granicami kraju, warto skorzystać z oferty, np. Senior Residence. Prywatny dom opieki dla osób starszych to jedna z najlepszych opcji, jakie możemy podarować swoim bliskim. Seniorzy z pewnością poczują się tutaj jak w domu. Atutem takich domów opieki jest to, że posiadają przytulne pokoje, personel zapewnia posiłki, daje opiekę całodobową i prowadzi liczne zajęcia, nie tylko rehabilitację, ale też terapie zajęciową.

Jak zapobiegać samotności?

Dłuższe wizyty znajomych, przyjaciół lub członków rodziny powodują, że seniorzy czują się lepiej. Poczuciu osamotnienia mogą zapobiegać rozmowy telefoniczne lub z wykorzystaniem komunikatorów internetowych. Codzienna rozmowa jest bardzo ważnym elementem życia dla seniorów, którzy często potrzebują emocjonalnego wsparcia. Kiedy osoba starsza jest zdolna do aktywności fizycznej, warto znaleźć jej zajęcia dodatkowe nieopodal domu, np. zajęcia edukacyjne lub ruchowe. Dzięki temu pojawiają się więzi towarzyskie, a seniorzy są „zmuszani” do wyjścia z domu. Dobrym pomysłem jest też wizyta w uzdrowiskach czy ośrodkach wypoczynkowych. Jeżeli nasi rodzice lub dziadkowie czują się przytłoczeni i są w złej kondycji warto rozważyć pomoc psychologiczną. Kiedy jednak senior jest mocno ograniczony mobilnie, warto wybrać dom seniora lub domy opieki, które świadczą całodobową opiekę dla osób również z cukrzycą, chorobą Alzheimera, seniorów z zaburzeniami apetytu itp. Wiele osób źle odbiera pozostawianie swoich rodziców w domach opieki. Kojarzy się to z porzuceniem i oddaniem w obce ręce. Jednak, kiedy przekroczymy próg takiego domu, zrozumiemy, dlaczego jest to najlepsze rozwiązanie. Kąciki wypoczynkowe, wspólne oglądanie filmów, kuchnia z odpowiednią dietą, przepiękne ogrody, ławki i alejki, na których można spokojnie przysiąść i porozmawiać. W domu opieki senior zyska towarzystwo, opiekę i pomoc w razie pogorszenia stanu zdrowia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz