Artykuł sponsorowany

Rzecznik patentowy – podpowie, jak się chronić przed nieuczciwą konkurencją

Rzecznik patentowy – podpowie, jak się chronić przed nieuczciwą konkurencją

Ochronie patentowej podlegają nie tyko wynalazki, ale także znaki towarowe czy wzory użytkowe i przemysłowe. Warto mieć tego świadomość. Jeśli chcemy chronić swoje unikalne produkty i rozwiązania powinniśmy skonsultować się z doświadczonym rzecznikiem patentowym. Dzięki niemu będziemy w stanie się zabezpieczyć przed nieuczciwą konkurencją. Jak to zrobić?

Patent – na czym to polega?

Patent daje nam prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku i zarabiania na nim. Może on obowiązywać na terenie danego państwa lub państw. Przyznawany może być przez odpowiedni organ państwowy, regionalny, a także międzynarodowy. Patenty ochronne mogą obejmować wzory użytkowe. Co istotne, patenty zawsze działają przez określony czas. Niezależnie od tego, czy chcemy opatentować nowy wynalazek, czy objąć ochroną patentową wzór użytkowy, konieczne będzie załatwienie wielu formalności, dlatego powinniśmy udać się w tej sprawie do doświadczonego rzecznika patentowego. Fachowej pomocy udzieli nam Katarzyna Żeromska Rzecznik patentowy. Rzecznik zajmuje się opracowywaniem i zgłaszaniem różnego rodzaju rozwiązań na terenie Polski. Pomoże nam przygotowując potrzebną dokumentację, łącznie z rysunkami potrzebnymi w trakcie zgłaszania wniosku do urzędu patentowego.

Rodzaje ochrony patentowej

Powinniśmy pamiętać, że patent na wynalazek jest czymś innym, niż ochrona wzoru użytkowego. Patentu na wynalazek może nam udzielić Urząd Patentowy warunkowo, jeśli uiścimy opłatę za pierwszy okres ochronny. Patent uzyskujemy kiedy zostanie przeprowadzona cała procedura, polegająca na sprawdzeniu czy spełniamy warunki niezbędne do uzyskania patentu. Taki patent daje nam prawo do wyłącznego korzystania ze swojego wynalazku w celach zarobkowych na całym obszarze Polski. Inne osoby będą mogły korzystać z naszego wynalazku tylko za naszą zgodną – najczęściej stosuje się tutaj licencję. W ramach prawa patentowego możemy też zakazać osobom trzecim wytwarzania, obrotu i importowania naszego wynalazku lub stosowania sposobu będącego przedmiotem patentu. Osoby trzecie mogą jednak korzystać z naszego wynalazku w celach badawczych, oraz w innych precyzyjnie określonych w przepisach sytuacjach – jeśli np. patentem objęta jest receptura leku, to farmaceuta może taki lek wykonać na podstawie recepty lekarskiej. Prawo ochronne na wzór użytkowy również jest udzielane po przeprowadzeniu procedury sprawdzającej. Czas obowiązywania takiego prawa to 10 lat. Możemy zakazać wytwarzania, używania i sprzedaży danego wzoru użytkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz