Rybiki w łazience? Sprawdź, jak je zwalczyć

Rybiki w łazience? Sprawdź, jak je zwalczyć
Rybiki cukrowe (inaczej srebrzyki) to srebrzyste owady bezskrzydłe o długości 7-10 mm. Stworzenia te lubią wilgoć i ciepło, stąd najczęściej możemy spotkać je w łazience. Potrafią przetrwać rok bez jedzenia. Nie są zresztą szczególnie wybredne i zadowalają się nawet papierem czy klejem. Niektórzy nie zwracają na nie szczególnej uwagi, inni brzydzą się ich. Co zrobić, żeby wyprowadziły się z naszego mieszkania?

Co to są rybiki?

Rybiki to u nas całkiem nowi goście. Przywędrowały prawdopodobnie z krajów subtropikalnych w latach 20. XX wieku wraz z transportem ziarna, mąki czy ryżu. Lubią ciepło i wilgoć. Rybiki nie przenoszą żadnych chorób, ale nie każdy chce mieć takich nieproszonych sublokatorów. Pozbyć się ich można zarówno za pomocą środków chemicznych, jak i metodami ekologicznymi.

Rybiki jedzą praktycznie wszystko: materiały naturalne (bawełna, len, jedwab, wełna), ziarna, skrobię, mąkę, cukier, kasze, papier, pleśń, a nawet klej do tapet oraz inne kleje organiczne.

Wypraszanie rybików z łazienki

Rybiki rozmnażają się szybko, jeśli mają zapewnione ciepło, wilgoć i dostęp do ciemnych zakamarków. Dlatego najważniejszym krokiem w walce z nimi jest pozbycie się wilgoci z domu. Wietrzmy łazienkę regularnie; możemy ją dodatkowo osuszyć za pomocą wentylatorów. Uszczelnijmy rury. Ustawmy pochłaniacz wilgoci, np. z żelem krzemionkowym; jeśli nie mamy zwierząt i małych dzieci, możemy też rozsypać żel w miejscach gromadzenia się rybików. Wilgotne ręczniki rozwieszajmy tam, gdzie mogą szybko wyschnąć. Wszelkie otwory, pęknięcia i szczeliny w ścianach czy podłodze postarajmy się załatać.

Jesienią i zimą możemy zostawić otwarte okno łazienkowe, np. na czas, kiedy nikogo nie ma w domu. Zimne powietrze (poniżej 15°C) skutecznie wygoni rybiki. Owady te nie lubią też temperatury powyżej 27°C. Nie znoszą ponadto silnego światła, więc włączone lampki, nakierowane na miejsca, w których pojawiają się rybiki, również mogą pomóc.

Jak wypędzić rybiki z kuchni?

Jeśli rybiki dostały się do naszej kuchni, także tutaj powinniśmy osuszyć pomieszczenie. Możemy ustawić pochłaniacz wilgoci. Tę samą funkcję spełnią woreczki z solą oraz węgiel drzewny. Produkty spożywcze takie jak cukier, kasza, mąka itp. trzymajmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach (źródło: regiodom.pl).

Jeśli w kuchni (bądź w innych pomieszczeniach) mamy tapety na ścianach, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, bo klej do tapet to pożywka dla rybików. Jeżeli fragmenty tapet odklejają się lub łuszczą, obetnijmy je lub przyklejmy z powrotem. W najgorszym wypadku trzeba będzie pomyśleć o pozbyciu się tapet. Rybiki mogą spożyć też chociażby klej używany do spajania ze sobą kartek w książkach. Gdziekolwiek pojawią się rybiki, możemy zastosować również środek odstraszający z cukru pudru zmieszanego z kwasem borowym.

Chemiczne metody zwalczania rybików

Chemiczne środki owadobójcze powinny być ostatecznością; zwłaszcza odradza się ich stosowanie w mieszkaniach, w których są małe dzieci lub zwierzęta domowe. Na rynku dostępne są środki w aerozolu, a także pudełeczka-pułapki, do których rybiki są zwabiane, oraz płytki odstraszające rybiki, które działają nawet do 4 miesięcy. Alternatywą dla środków chemicznych może być wykonana domowym sposobem pułapka z tektury posmarowanej miodem (celuloza zwabi rybiki, które chętnie ją jedzą, a do miodu owady się przykleją). Pułapki zostawiamy na noc na „trasach” użytkowanych przez rybiki.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (19)
2.5
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Specjalizujemy się w dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Posiadamy bogatą wiedzę i duże...
Dezynfekcja24 to firma, którą tworzą nasi specjaliści od sprawnej likwidacji szkodników w postaci...