Rusztowania jezdne – charakterystyka

Ze względu na możliwość poziomego, ręcznego przesuwania rusztowania jezdnego w terenie, jest ono świetnym rozwiązaniem na niewielkich placach budowy, wewnątrz pomieszczeń oraz wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości montażu rusztowania elewacyjnego – mówi ekspert z firmy Euro Rusztowania.
Budowa rusztowania jezdnego
Rusztowanie na kółkach
Możliwość przemieszczania rusztowania ruchomego w poziomie wynika z faktu wyposażenia konstrukcji w koła, które dla zachowania stabilności konstrukcji wyposażone są w solidne dźwignie hamulcowe.
Lekkie rusztowania jezdne
Kolejną cechą charakterystyczną rusztowania jezdnego jest jego niewielka waga. Redukcję ciężaru rusztowania uzyskujemy przede wszystkim przez zastosowanie lekkich materiałów; rusztowania jezdne wykonywane są najczęściej z wysokiej jakości aluminium.
System samozatrzaskowy
Stężnia poziome i pionowe, które wraz z ramami bocznymi i podestami tworzą poszczególne poziomy rusztowania jezdnego, spinamy za pomocą systemu samozatrzaskowego. Dzięki temu rozwiązaniu sam montaż i późniejsze rozkładanie rusztowania nie zajmują wiele czasu, są proste i nie wymagają stosowania dodatkowych narzędzi.
Podest z klapką lub bez klapki
Podesty w rusztowaniach ruchomych, podobnie jak w przypadku konstrukcji modułowych, mogą być wyposażone w klapki. Takie rozwiązanie pozwala osobom pracującym na rusztowaniu łatwo przemieszczać się między poziomami – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Euro Rusztowania.
Wymogi dla rusztowań jezdnych
Rusztowania ruchome są objęte normą PN-EN 1004, co oznacza, że dla zachowania pełnego bezpieczeństwa przebywających na nich osób, muszą spełniać takie same wymogi jak rusztowania stałe. Budowy rusztowania mogą podejmować się wyłącznie specjaliści posiadający aktualne uprawnienia.