Artykuł sponsorowany

Rozwiązania w zakresie wentylacji i chłodzenia dla obiektów użytkowych

Rozwiązania w zakresie wentylacji i chłodzenia dla obiektów użytkowych
Każdy obiekt użytkowy wymaga odpowiedniego systemu wentylacji, który umożliwi właściwy przepływ powietrza. Przy wysokich temperaturach konieczne jest też chłodzenie, a rozwiązania w tym zakresie proponują specjalistyczne firmy. Są one w stanie wykonać niezwykle efektywny system wentylacji i chłodzenia, który będzie skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników konkretnego obiektu.

Wentylacja naturalna i mechaniczna

Stworzenie wydajnego systemu wentylacji oznacza konieczność wyboru jej rodzaju. Jednym z rekomendowanych przez specjalistyczne firmy rozwiązań jest wentylacja naturalna, która jest przede wszystkim przyjazna dla środowiska. Oprócz tego taki typ wentylacji nie generuje w ciągu pracy zbyt wielkiego hałasu, jest niedrogi zarówno w montażu, jak i eksploatacji, a przy tym pozostaje bardzo wydajny. Automatycznie działające okna, klapy skrzydłowe czy żaluzjowe, a także świetliki to elementy nowoczesnego systemu wentylacji naturalnej.

Główną alternatywą dla takiego rozwiązania jest wentylacja mechaniczna. Sprawdza się ona w momencie, gdy konstrukcja danego obiektu eliminuje możliwość zastosowania wariantu wykorzystującego siły natury lub jest to spowodowane innymi czynnikami. Warto wentylację mechaniczną wzbogacić o precyzyjny system sterowania, którego instalacją i konfiguracją zajmie się firma Colt International sp. z o.o. – to gwarancja zwiększenia wydajności energetycznej przy jednoczesnym ograniczaniu wszelkich kosztów eksploatacji.

Niezbędne chłodzenie

Oprócz wentylacji naturalnej i mechanicznej warto również wspomnieć o wariancie strumieniowym. To rozwiązanie znacząco zwiększające bezpieczeństwo m.in. w garażach i parkingach zamkniętych czy tunelach. W trakcie pożaru produkty spalania wyrzucane są na zewnątrz z wykorzystaniem specjalnych wentylatorów strumieniowych. Umożliwia to szybkie oczyszczanie powietrza z gazów pożarowych i dymu, który może zagrażać życiu osób znajdujących się w wymienionych wcześniej obiektach. Nie należy jednak zapominać również o chłodzeniu obiektu.

Jedną z efektywnych metod jest chłodzenie adiabatyczne. Doskonale sprawdza się ono w konstrukcjach o sporej powierzchni użytkowej – nie generuje wysokich kosztów w trakcie eksploatacji i jest rozwiązaniem energooszczędnym. Co ciekawe, chłodzenie adiabatyczne przynosi redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań w zakresie klimatyzacji aż o 90%. Wykorzystywany do chłodzenia pomieszczeń freon zawarty w klimatyzatorach w wypadku chłodzenia adiabatycznego nie występuje, co również jest niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania. Dobrym pomysłem jest zintegrowanie go z systemem wentylacji mechanicznej, co pozwoli stworzyć optymalne warunki w każdym typie obiektu użytkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz