Artykuł sponsorowany

Rozpoznanie raka prostaty

Rozpoznanie raka prostaty

Rak prostaty, czyli inaczej rak gruczołu krokowego zalicza się do kategorii nowotworów złośliwych. Rozwija się w gruczole krokowym, który u mężczyzn znajduje się w miednicy poniże pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową. Rak gruczołu krokowego występuje bardzo często i z każdym rokiem liczba zachorowań rośnie. Rozwój nowotworu związany jest z wiekiem oraz czynnikami rodzinnymi. Jak rozpoznać raka prostaty i czy można mu zapobiec?

Objawy raka prostaty

Jak wskazują lekarze nowotwór prostaty najczęściej rozwija się przez długi czas bezobjawowo lub powoduje nieznaczne objawy przypominające dolegliwości zbliżone do łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Przejawia się w konieczności częstego oddawania moczu, wstawania kilkukrotnie w nocy w celu pójścia do toalety, pojawienie się naglącego parcia na oddanie moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia się po oddaniu moczu oraz oddawanie moczu wąskim strumieniem. W niektórych przypadkach u pacjentów chorych na raka prostaty pojawia się krwiomocz. W miarę powiększania się guza może dochodzić do zastoju moczu w pęcherzu, a w konsekwencji do wystąpienia wodonercza i niewydolności nerek. Do zaawansowanych objawów nowotworu prostaty należą dolegliwości w okolicach dolnej części kręgosłupa lędźwiowego, objawy ucisku rdzenia kręgowego, znacząca utrata masy ciała, narastające objawy związane z częstym oddawaniem moczu.

Jak rozpoznać raka prostaty?

W przypadku, jeśli zaobserwujemy u siebie wymienione objawy należy czym prędzej udać się na wizytę do urologa. Lekarz podczas badania palca skierowanego przez ścianę odbytnicy oceni gruczoł krokowy. Jeśli gruczoł jest nierówny i mam guzkowatą powierzchnię to oznacza, że istnieje prawdopodobieństwa wystąpienia raka prostaty. Do podstawowych badań stosowanych w diagnostyce nowotworu należy ocena stężenia swoistego antygenu sterczowego PSA. U chorych poziom wspomnianego antygenu jest podwyższony. Warto jednak pamiętać, że poziom antygenu może być też podniesiony ze względu na obecność innych chorób układu gruczołu krokowego. Innym badaniem jakie wykonywane jest w diagnostyce raka prostaty jest ultrasonografia przezodbytnicza TRUS. Dzięki badaniu można zaobserwować wewnętrzną budowę gruczołu i zweryfikować obecność ewentualnych guzów w poszczególnych częściach gruczołu. Ponadto możliwe jest precyzyjne określenie miejsca, z którego można pobrać wycinek za pomocą biopsji. Uzyskana w ten sposób tkanka przekazywana jest do badania w celu wyeliminowania prawdopodobieństwa wystąpienia raka lub jego potwierdzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Karol M.
Karol M.
16.11.2020
trzeba się badać, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka.