Artykuł sponsorowany

Różnice między klimatyzacją ścienną a przypodłogową.

Różnice między klimatyzacją ścienną a przypodłogową.
Aby uniknąć dyskomfortu związanego z upałami warto zdecydować się na montaż klimatyzacji. Wysoka temperatura w mieszkaniu, biurze czy sklepie, stanowi element niepożądany, a upały zazwyczaj cieszą raczej tych przebywających na świeżym powietrzu, nad morzem, jeziorem lub w parku. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego rozwiązania, dobrze jest sprawdzić czym różnią się najpopularniejsze klimatyzatory typu Split ścienne i przypodłogowe.


Komfortowa temperatura

Dziś klimatyzacja w domu, biurze, hotelu, sklepie lub innym tego typu miejscu, to już standardowe i coraz częściej stosowane wyposażenie, a nie luksus dla wybranych. Głównym zadaniem tego typu urządzeń jest zapewnienie właściwego komfortu temperaturowego w pomieszczeniach. Najpopularniejszym oraz najczęściej spotykanym rozwiązaniem są klimatyzatory typu Split, których sprzedaż i montaż oferuje wiele firm na terenie kraju, w tym także dystrybutor nowoczesnych urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych Progress Klima. M. Królak z Łomianek.

Systemy tego typu to układ składający się z dwóch jednostek – wewnętrznej w pomieszczeniu (parownik) i zewnętrznej (skraplacz montowany na elewacji), które są ze sobą połączone dwoma przewodami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. Większość z nich to urządzenia dwufunkcyjne, które mogą również ogrzewać pomieszczenie. Ze względu na miejsce montażu wyróżnia się przede wszystkim klimatyzatory ścienne, które swoim wyglądem coraz rzadziej przypominają białe, plastikowe, kanciaste bryły, a zdecydowanie częściej są one wysmakowane w swoim kształcie i wykonane z materiałów takich, jak: metal, szkło, drewno i wysokiej jakości plastik. Umieszczane są one najczęściej pod sufitem, w taki sposób aby nadmuch nie był skierowany bezpośrednio na biurko, sofę w salonie lub łóżko w sypialni, czyli tam gdzie strumień powietrza mógł negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Doskonałą alternatywą dla urządzeń wieszanych wysoko są klimatyzatory przypodłogowe, których parownik kształtem i budową przypomina nowoczesny grzejnik. Mogą być one instalowane w różnego rodzaju wnękach, na przykład pod oknem,  a rozchodzące się z tego urządzenia chłodne powietrze ma szeroki zasięg, który sprawia, że potrafi ono szybko ochłodzić całe pomieszczenie. Montując klimatyzator w pozycji pionowej, na przykład pod parapetem, zablokujemy napływ gorącego powietrza z zewnątrz.

Zdrowe powietrze

Warto pamiętać, że klimatyzacja to nie tylko miły chłodek w upalne dni. Stanowi ona także idealne rozwiązanie dla alergików, a także osób cierpiących na problemy płucne. Urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są zazwyczaj w różnego rodzaju filtry, które – zależnie od rodzaju klimatyzatora – służą do oczyszczania powietrza z kurzu pyłków, z dymu, a niekiedy są również przystosowane do zabijania wirusów i grzybów. Umieszczony tam filtr wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy pozbawione jest większości substancji szkodliwych. Dobry klimatyzator, poprzez osuszanie powietrza, wpływa także pozytywnie na wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Odpowiednia temperatura, wilgotność, a przy tym czyste, zdrowe oraz świeże powietrze poprawiają nasze samopoczucie i zwiększają wydajność organizmu. Warunkiem jednak jest prawidłowe działanie całej instalacji, a co za tym idzie właściwie wykonany montaż klimatyzacji oraz jej regularny serwis.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz