Artykuł sponsorowany

Różne oblicza florystyki

Różne oblicza florystyki

Bukieciarstwo, czyli właśnie florystyka znane jest na całym świecie od tysięcy lat. Ta starożytna sztuka rozwinęła się w dwóch kierunkach: dekoracyjnym w Europie oraz symbolicznym, występującym w głównie w Azji. Wykorzystywana jest do dziś na skalę większą niż kiedykolwiek. W poniższym artykule przeczytacie o jej formach oraz najpopularniejszych zastosowaniach.

Stylowe dekoracje

Za najbardziej powszechną odmianę florystyki należy uznać artystyczne kompozycje kwiatowe umieszczane w wazonach. Stanowią one częstą dekorację pomieszczeń o różnym charakterze – wnętrz domów, biur, hoteli i restauracji. Nie tylko podnoszą estetykę swoim pięknem, ale rozsiewają przyjemny zapach, tworząc przyjemną atmosferę.

Niezwykle popularna jest florystyka okolicznościowa, która stanowi główną część oferty pracowni florystycznej U Izy. Szczególne wydarzenia naszego życia wymagają odpowiedniej oprawy, a chyba nic nie sprawdza się w tej roli lepiej, niż starannie dobrane bukiety kwiatowe. Do takich wyjątkowych okazji zdecydowanie należy ślub. Każda panna młoda chce, aby był on niezapomniany – ważny udział w budowaniu uroczystości ma dekoracja kościoła oraz sali, gdzie odbywa się przyjęcie weselne. Wykorzystane w nich kwiaty muszą być dopasowane do stylu młodej pary, ich upodobań i motywu towarzyszącego całej uroczystości. Florysta musi więc wykazać się ogromną kreatywnością. Nieprzemijającą popularnością w sferze florystyki ślubnej cieszą się róże – nie ma przecież piękniejszego symbolu romantycznej miłości. Moda jednak się zmienia, a i częściej też sięgamy po mniej konwencjonalne rozwiązania. Bukiety ślubne mają być nie tylko komponować się z dekoracjami – powinny być ozdobą samą w sobie, dopełniać stylizację panny młodej.

Florystyka obejmuje też wiązanki pogrzebowe. Ze względu na charakter uroczystości mają one nieco bardziej schematyczny charakter – mniejszy jest wybór wykorzystywanych w ich wykonaniu kwiatów, stała też jest ich forma. Jednak i tu florysta może wykazać się pomysłowością.

Dzieła artystyczne

Każdą formę florystki trzeba uznać za sztukę. Komponowanie bukietu wymaga równie wiele poczucia smaku i kreatywności, co malowanie obrazu. Jednak niektóre jej przejawy mocniej niż inne kierują się w stronę artyzmu. Jest to głównie powstała w Japonii ikebana. Tego rodzaju kompozycje skupiają się na linearnych, harmonijnych zestawień kształtów i kolorów, co ma prowadzić podkreślenia piękna samych kwiatów.

Florystyka nie wykorzystuje wyłącznie żywych kwiatów. Innym jej przejawem są potpourri, czyli dekoracje z suszonych kwiatów i fragmentów roślin eksponowane w szklanych lub porcelanowych półmiskach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz