Artykuł sponsorowany

Rola i obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego

Rola i obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego

Prowadzenie nadzoru nad prowadzoną inwestycją budowlaną jest niemałym wyzwaniem technicznym oraz logistycznym. Nie każda osoba, która podejmuje się jej realizacji, posiada odpowiednią wiedzę oraz kompetencje, które pozwalają nadzorować prac budowlanych. W związku z tym prawo budowlane przewiduje możliwość powołania inspektora nadzoru budowlanego, który czuwa nad rozwojem inwestycji i interesami inwestora.

Ustawowe obowiązki inspektora nadzoru budowlanego

Inspektor budowlany jest pełnoprawnym uczestnikiem procesu powstawania inwestycji budowlanej. Powinien on działać zgodnie z najlepszym interesem inwestora i nadzorować zgodności realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę. Powinien także posiadać wiedzę, która pozwala sprawdzać jakość wykonywanych robót oraz wykorzystanych do tego celu wyrobów budowlanych. Do jego zadań należy odbieranie robót budowlanych, odbiór techniczny instalacji, urządzeń technicznych itp. Jeżeli upoważni go do tego inwestor, ma również prawo kontrolować rozliczenia budowy.

Nie ulega wątpliwości, że czynności, do których zobowiązany jest inspektor nadzoru budowlanego, wymagają wiedzy, wnikliwości i doświadczenia. Z tego powodu warto skorzystać z usług firmy SkolBud kompleksowo zajmującej się nadzorem budowlanym i mogącej poszczycić się wieloma zrealizowanymi inwestycjami.

Reprezentowanie inwestora na budowie

Do uprawnień inspektora nadzoru budowlanego należy wydawanie poleceń kierownikowi budowy, które powinny być na bieżąco odnotowywane w dzienniku budowy. Mogą one dotyczyć usuwania nieprawidłowości i zagrożeń, ale także dokonywania szeregu badań i ekspertyz wykonanych prac. Może on także nakazywać ponowne wykonanie konkretnych robót, jeżeli zostały one w jego ocenie wykonane wadliwie, a także domagać się wstrzymania prac budowlanych, kiedy są one rażąco niezgodne z założeniami projektu lub wywoływać zagrożenie.

Kiedy nadzór inwestorski jest konieczny?

Nadzór inwestorski jest nie tylko wsparciem w postaci wiedzy dla inwestora, ale w wielu przypadkach jest narzucone przez prawo. Dotyczy to m.in. obiektów użyteczności publicznej, takich jak mosty oraz drogi. Nadzorem powinny zostać objęte budynki liczące 15 m wysokości, mające kubaturę większą niż 2500 m2 oraz przewidujące zaawansowane elementy konstrukcyjne takie jak łuki lub kopuły. Z powodzeniem można z niego zrezygnować natomiast w przypadku realizacji mały obiektów i domów jednorodzinnych, co nie zmienia faktu, że to właśnie tego typu inwestorzy najczęściej decydują się na wsparcie nadzoru inwestorskiego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz