Materiał Partnera

Rodzaje wkładów kołdrowych

Rodzaje wkładów kołdrowych

Wkłady kołdrowe i różnego rodzaju wypełnienia są produkowane przez wyspecjalizowane firmy włókiennicze, wykorzystujące nowoczesną technologię produkcyjną. To one dostarczają tego typu produkty do dalszego przetwórstwa. Dzięki temu na półki sklepowe trafiają kołdry i poduszki o wysokich parametrach jakościowych, tj. odpowiednia miękkość, właściwości hipoalergiczne czy dobra termoizolacyjność.

Produkcja wypełnień włókienniczych – to włókna decydują o jakości

Produkcja poduszek i kołder składa się z kilku etapów, które przeprowadzane są albo przez jedną firmę włókienniczą, albo przez dwa niezależne, współpracujące ze sobą podmioty. Pierwszym etapem wytwórstwa jest przygotowanie odpowiednich jakościowo wypełnień i wkładów kołdrowych oraz poduszkowych. Na rynku polskim producenci tego typu wyrobów, przeznaczonych do dalszego przetwórstwa, importują włókna pierwotne głównie z krajów azjatyckich, takich jak: Korea, Tajwan, Chiny czy Malezja. Daleki Wschód charakteryzuje się wytwórstwem bardzo dobrych gatunkowo włókien produkcyjnych, od których zależą później takie parametry, jak: waga pościeli, właściwości hipoalergiczne, zapach, delikatność, miękkość, trwałość czy łatwość w czyszczeniu. Najlepsi producenci wkładów kołdrowych zwracają na jakość olbrzymią uwagę – tak jest np. w wypadku firmy LIS Marcina Lisa.

Rodzaje włókien na wypełnienia kołdrowe

Największe znaczenie przy określaniu jakości wyrobów włókienniczych – w tym pościelowych – mają wypełnienia. Różne włókna posiadają odmienną specyfikację, która jest uwzględniana przy procesach produkcyjnych. W wypadku wytwarzania wkładów bez zewnętrznego poszycia wykorzystuje się czystą bawełnę, poliester z bawełną, a także wigofil. W wypadku wkładów, które wymagają poszewek, gotowymi produktami są: sprężynka silikonowa, kulka silikonowa, a także wata silikonowa. Wypełnienia silikonowe są stosowane głównie ze względu na tani proces produkcyjny (m.in. łatwy i tani transport), a także wysoką jakość – przeznacza się je zarówno na tańsze kołdry, jak i komplety ekskluzywnej pościeli, którą możemy spotkać również w najlepszych hotelach. Włókna, które wykorzystuje się do produkcji wypełnień silikonowych to:

  • Włókna poliestrowe – to najczęściej stosowany materiał syntetyczny, który charakteryzuje się atrakcyjną ceną, lekkością i trwałością. Rekompensuje to gorsze właściwości termoizolacyjne. Włókien tego typu bardzo często używa się w kołdrach letnich.
  • Włókna silikonowe – również zaliczane do włókien poliestrowych. Są one dodatkowo wzbogacone o warstwę silikonu, dzięki któremu wyprodukowana kołdra wykazuje wysokie właściwości hipoalergiczne. Wkładki z tego typu włókien można wraz z pościelą bardzo często prać.
  • Granulat silikonowy – wyróżnia się lekkością i jest bardzo przyjemny w dotyku. Jego właściwości grzewcze są związane głównie z rodzajem jakościowym – podobnie jak w wypadku innych materiałów syntetycznych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz