Materiał Partnera

Rodzaje tynków dekoracyjnych i ich zalety

Rodzaje tynków dekoracyjnych i ich zalety

Tynki dekoracyjne to oryginalne i eleganckie rozwiązanie na zaaranżowanie wnętrza w różnych pomieszczeniach. W zależności od wyboru konkretnego rodzaju tynku, uzyskamy na ścianie odmienny efekt. Niewątpliwie tynki te mają istotne zalety, z których najważniejszą wydaje się niekwestionowany wpływ na poprawę atrakcyjności wnętrza. Jakie zatem wyodrębniamy rodzaje owych tynków i czym się one wyróżniają?

Tynk strukturalny i zacierny

Jednym z najpopularniejszych rodzajów wewnętrznych tynków dekoracyjnych jest bez wątpienia tynk strukturalny. Pasuje on do niemal każdego charakteru wnętrz, a więc zarówno takiego utrzymanego w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Jest to niewątpliwie jedna z jego zalet. Stosując odpowiedni sposób położenia, za pomocą tynku strukturalnego możemy uzyskać efekt optycznego powiększenia danego pomieszczenia. W zależności od przyjętej koncepcji, stosuje się go na całej powierzchni ścian lub tylko ich wyznaczonych częściach. Oryginalne efekty uzyskujemy za pomocą odciskania lub wyżłobienia wzorów w świeżym tynku za pomocą różnych narzędzi, przykładowo: packi, szpachelki lub szczotki. Podobnie postępuje się przy tworzeniu tynku zacieranego. W tym przypadku wykorzystuje się do jego zacierania pacę, dzięki której uzyskiwana jest fakturowana powierzchnia tynku.

Tynk ciągniony i mozaIkowy

Innymi rodzajami wewnętrznych tynków dekoracyjnych są: tynk ciągniony i tynk mozaikowy. Tynk ciągniony zawiera w swym składzie ziarnisty wypełniacz, dzięki jego obecności podczas zacierania tworzone są w tynku różnorodne wzory, z których najpopularniejszym jest tak zwany kornik. Natomiast tynk mozaikowy jest inaczej nazywana marmolitem lub tynkiem kamyczkowym. Najczęściej wykorzystuje się go na powierzchniach ścian kuchennych lub łazienkowych, gdyż jest odporny na działanie wilgoci. Można go kupić w niemal każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Jest dostępny w różnych zestawieniach kolorystycznych. W niektórych miejscach sprzedaży występuje nawet możliwość wyboru jego składników barwnikowych przez samego klienta. Tynk ten ma chropowatą powierzchnię i jest złożony z kolorowych ziaren, dających ciekawy efekt wizualny po jego nałożeniu na ścianę.

Inne rodzaje tynków dekoracyjnych to także: stiuk, który zapewnia uzyskanie idealnie gładkich i błyszczących powierzchni i tynk japoński mający w swoim składzie jedwab, strzępy bawełny, włókna mineralne lub celulozowe. Niezależnie od wyboru rodzaju tynku dekoracyjnego należy jego wykonanie powierzyć fachowcom, gdyż wymaga to precyzji i dokładności. Firma Usługi tynkarskie, której właścicielem jest Marcin Pawłowicz  świadczy usługi tynkarskie i wykończeniowe, w tym wykonuje tynki dekoracyjne w sposób, który zawsze spełnia oczekiwania klientów.

Opracowanie:
Gałąźnia Wielka 21
tel. 668 908 145
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz