Materiał Partnera

Rodzaje spławików

Rodzaje spławików
Wędkarstwo to wspaniała rozrywka dla osób w każdym wieku – chętnie korzystają z nich zarówno osoby, które mieszkają w pobliżu pięknych jezior, rzek, czy stawów, jak i ci mieszkańcy dużych miast i aglomeracji. To doskonały sposób na relaks, odpoczynek od codziennych obowiązków, miejskiego gwaru, samochodowych spalin i życia z zegarkiem w ręku. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej niewielkim elementom wędkarskiego atrybutu: spławikom.

Spławiki do metody odległościowej

Przy odległościowej metodzie wędkowania, jak nazwa wskazuje, zależy nam na dalekich rzutach, ale także na celności. Spławiki do metody odległościowej wykonywane są zwykle z tworzyw sztucznych, z balsy, trzciny chińskiej, czy pawich piór. Występują w wersji z obciążeniem lub bez niego. Spławiki z obciążeniem ustawiają się niemalże natychmiast, natomiast spławiki bez obciążenia leżą chwilę na wodzie, a dopiero potem się podnoszą. Spławiki do metody odległościowej są montowane tradycyjnie – przewlekamy żyłkę przez oczko. Możemy też użyć tzw. adapterów-szybkozłączek, które pozwalają nam na szybką zmianę spławika.

Spławiki do metody bolońskiej i do łowienia na bata

Metodą bolońską wędkujemy przede wszystkim w rzekach, ale też na wodach stojących. Spławiki do tej metody charakteryzują grube antenki, które wykonane są z mocnej balsy albo ze sztucznego tworzywa. Nocą antena wymieniana jest na świetlik, by była dobrze widoczna z daleka – mówi nam przedstawiciel sklepu wędkarskiego FISHKON z Konina. Korpus takich spławików ma kształt gruszki i mocny kil. Oczko powinno się znajdować około 5-10 mm poniżej anteny, by spławik się nie zatapiał. Przyjrzyjmy się teraz spławikom do metody łowienia na bata. Kiedy łowimy zestawem skróconym w wodach stojących lub wolno płynących używamy spławików, które mają wydłużony korpus w kształcie ołówka albo wydłużonej „łezki”.  Na wodach szybko płynących lepsze będą spławiki o kształcie gruszki, baryłki, czy kulki. Warto dodać, że do łowienia zestawami skróconymi, szczególnie na zawodach, coraz chętniej wybierane są także spławiki-listki.

Czym kierować się przy wyborze spławika?

Zapoznajmy się z kilkoma praktycznymi poradami na temat spławików, które powinien wziąć sobie do serca każdy wędkarz. Antenka spławika wcale nie musi być bardzo długa, by była dobrze widoczna – często lepiej wybrać grubszą i krótszą antenkę (o długości np. 1 cm), niż trzy razy cieńszą i trzy razy dłuższą. Do łowienia w zacienionych miejscach lepiej jest kupić spławik z żółtą, czy pomarańczową antenką, by wyraźnie ją widzieć. Jeśli od wody odbijają się białe chmury, postawmy na spławik czarny. Spławiki z czerwoną antenką natomiast świetnie sprawdzą się, gdy na wodzie pojawi się mocniejsza fala. I na koniec jeszcze jedna uwaga: im lżejszy kil, tym wolniej będzie podnosił się spławik, dzięki czemu mamy większe szanse, by nie przegapić brania. Szeroki wybór spławików wędkarskich daje nam naprawdę spore możliwości, warto więc z nich korzystać i testować, by znaleźć opcję najlepszą dla siebie

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz