Materiał Partnera

Rodzaje preparatów chemii gospodarczej

Rodzaje preparatów chemii gospodarczej

Zastosowanie chemii przemysłowej trudno streścić w kilku słowach. Środki do czyszczenia stosowane są w procesach technologicznych, podczas przygotowania powierzchni, jak również w trakcie czyszczenia maszyn i urządzeń. Dokonamy dzisiaj podziału chemii przemysłowej na trzy zasadnicze kategorie. Dzięki temu łatwiej będzie Wam wybrać rodzaj preparatu idealnie dopasowany do Waszych potrzeb.

Rozpuszczalniki

Rozpuszczalniki to substancje chemiczne, które są przeznaczone do rozpuszczania i rozcieńczania innych substancji. Preparaty przemysłowe powstają najczęściej w wyniku zmieszania kilku substancji. Oczywiście największą popularnością, ze względu na szerokie zastosowanie, cieszą się rozpuszczalniki uniwersalne. Doskonale sprawdzają się w przypadku wyrobów ftalowych, olejnych, chlorokauczukowych, renowacyjnych, chemoutwardzalnych, jak również klejów typu butapren.

Jedną z podstawowych substancji służących do odtłuszczania powierzchni jest aceton. Stosuje się go w przypadku wyrobów nitrocelulozowych, tłuszczów oraz do mycia narzędzi po malowaniu. Do rozcieńczania lakierów oraz mycia sprzętu malarskiego używa się przeważnie rozpuszczalnika nitro. Produkt ten występuje również w wersji do rozcieńczania wyrobów nitrocelulozowych oraz do czyszczenia sprzętu malarskiego.

Rozpuszczalniki ekstrakcyjne

Tego typu środki stosuje się przede wszystkim z farbami oraz lakierami olejnymi, ftalowymi i asfaltowymi. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny jest także stosowany do zmywania plam oraz mycia części maszyn. Na rynku dostępne są także preparaty przeznaczone do rozcieńczania farb pastelowych, baz do farb metalicznych i dwuskładnikowych lakierów akrylowych. Dla wyrobów ftalowych, olejnych i bitumicznych produkowane są odpowiednie rozpuszczalniki ftalowe. Również w przypadku farb i lakierów olejnych, renowacyjnych, chemoutwardzalnych, nitro, poliwinylowych czy chlorokauczukowych oferowane są konkretne typy rozpuszczalników. Warto także na chwilę zatrzymać się przy rozpuszczalnikach lakowych oraz naftowych. Ten drugi typ używany jest często jako zmywacz tłuszczów i smarów z metalowych powierzchni. Sporą popularność w zastosowaniu przemysłowym zyskała również benzyna ekstrakcyjna. Doskonale nadaje się do odtłuszczania powierzchni przed lakierowaniem, a także do czyszczenia części maszynowych, rozcieńczania tłuszczów, olejów i wosków. Do farb i lakierów olejnych, asfaltowych i ftalowych jest natomiast używana benzyna lakowa.

Środki odtłuszczające

Do podstawowych zalet środków odtłuszczających zalicza się brak występowania tzw. szkodliwych emisji oraz małe ograniczenia administracyjne. Środki odtłuszczające nie powodują ryzyka zapłonu. „Nie mają negatywnego wpływu na środowisko oraz na ludzi. Doskonale sprawdzają się podczas oczyszczania i odtłuszczania części przed montażem elementów mechanicznych.” – przekonuje specjalista z firmy Compan, zajmującej się produkcją i sprzedażą środków czystości. W kategorii środków odtłuszczających  możemy wymienić również preparaty uniwersalne, które służą do odtłuszczania metodą zanurzania, natrysku, elektrolizy lub ultradźwięków. Doskonale nadają się do odtłuszczania stali, aluminium oraz elementów ocynkowanych.

Wśród środków odtłuszczających występują także tzw. mieszany, które pozwalają na usunięcie produktów korozji z materiału podłoża.

Zakres preparatów z kategorii chemii przemysłowej jest ogromny. Niemniej jednak ścisłe przeznaczenie konkretnych produktów pozwala dobrać środki odpowiednie do aktualnych potrzeb.

Opracowanie:
Koźmin Wielkopolski, Przemysłowa 3
tel. 62 721 05 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz