Artykuł sponsorowany

Rodzaje płytek ceramicznych

Rodzaje płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne znalazły szerokie zastosowanie w budownictwie wykończeniowym. Są w naszych łazienkach i kuchniach. Zabezpieczają ściany przed zamoczeniem wszędzie tam, gdzie używamy wody. Wykorzystane w charakterze posadzki umożliwiają zachowanie estetycznego wyglądu podłoża i ułatwiają zachowanie go w czystości. Jakie rodzaje płytek ceramicznych wyróżniamy?

Co to jest ceramika?

Przez ceramikę rozumie się wszystko, co powstaje dzięki formowaniu i wypalaniu gliny. Będą to zatem zarówno płytki ścienne, jak i wazy, naczynia i ozdoby. Umiejętność tworzenia trwałych wyrobów poprzez wypiekanie gliny jest bardzo stara. Była znana już w czasach starożytnych. Wtedy też powstała nazwa keramikos – słowo to wywodzi się od greckiego słowa „keramos” (ziemia, glina). Sama sztuka wyrabiania przedmiotów z gliny jest jednak starsza niż kultura grecka. Najstarsze ceramiczne znaleziska z ziem polskich datuje się na około 7500 lat.

Współcześnie znaczenie tego słowa rozciągnęło się nieco i obejmuje wszystko, co powstaje dzięki formowaniu i obróbce termicznej materiałów, które są zarazem nieorganiczne i niemetaliczne.

Płytki ceramiczne – rodzaje

Mamy kilka rodzajów płytek ceramicznych. Różnią się one sposobem pozyskania oraz właściwościami. Dysponujemy takimi rodzajami płytek ceramicznych, jak: glazura, terakota, gres i cotto.

Glazura służy do układania na ścianach. Cechuje się średnią wytrzymałością oraz niską nasiąkliwością. O ile dobrze radzi sobie z ciepłem, wilgocią i chemią, o tyle źle znosi ujemne temperatury.

Terakota jest trwalsza od glazury. Najczęściej pokryta jest szkliwem. Lepiej niż glazura radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, nie kruszy się tak łatwo. Wykazuje odporność na kwasy i ługi. Nadaje się do wykonywania posadzek.

Gres wykonuje się z mielonych minerałów: kwarcu, kaolinu i skaleni. Twardością dorównuje granitowi. Odporny na działanie kwasów i zasad. W efekcie ścierania nie traci koloru. Nie przyjmuje zabrudzeń. Gres to doskonała posadzka w miejscach, gdzie podłoga jest nie tylko mocno eksploatowana, ale też narażona na różnorodne czynniki fizyczne i chemiczne.

Cotto to płytki z czystej gliny wydobywanej w rejonach Morza Śródziemnego oraz w Ameryce Środkowej. Formuje się je ręcznie, przez co mają nieregularny kształt. Są także grubsze niż płytki tworzone przemysłowo. Ich kolory utrzymują się w barwach naturalnej gliny – są to rudości i brązy. Każda z płytek cotto jest unikatowa, posiada własny wzór złożony z niedoskonałości i spękań. Decyzja o wyborze płytek cotto powinna być przemyślana – nie pasują one to wszystkich stylów wnętrz.

Jak widać, wybór płytek jest bardzo duży. Z łatwością sprosta wymogom zarówno technicznym, jak i stylistycznym. Ciekawe płytki ceramiczne różnych typów oferuje www.imextop32.com.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz