Artykuł sponsorowany

Rodzaje nitownic. Przegląd rozwiązań

Rodzaje nitownic. Przegląd rozwiązań

Łączenie ze sobą różnych elementów konstrukcji od zawsze było jednym z najważniejszych zabagnień w przemyśle. W pogoni za doskonaleniem tego procesu ludzkość wynalazła wiele metod, jednak nitowanie do dzisiaj uznawane jest za jedno z najlepszych. Dlaczego? Głównie ze względu na koszty oraz trwałość tego rozwiązania. W niniejszym artykule postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jakie rodzaje nitownic występują na dzisiejszym rynku?

Czym jest nitownica?

Jak sama nazwa wskazuje, nitownica jest narzędziem służącym do łączenia ze sobą różnych elementów konstrukcyjnych za pomocą nitów. Sam proces nitowania nie jest niczym specjalnie skomplikowanym. Nity to wyjątkowo wytrzymałe elementy łączeniowe, które są bardzo odporne na próby rozerwania. 

Zapytaliśmy eksperta z firmy Sariv o to, jakie typy nitownic są obecnie dostępne na rynku i jakie mają w swojej ofercie? Dowiedzieliśmy się, że oferta naszego sklepu jest wyjątkowo bogata, ponieważ mamy w asortymencie nitownice o zastosowaniu domowym, warsztatowym oraz przemysłowym w zależności od potrzeb naszych klientów. Warto również pamiętać, że nity wykonywane są z różnych materiałów – najczęściej jest to stal nierdzewna, aluminium itp. To, jaką nitownicę powinniśmy zakupić, zależy od rodzaju połączenie, jakie chcemy wykonać.

Nitownice ręczne

Chyba najprostsze i najbardziej popularne rozwiązanie na rynku – głównie ze względu na prostotę konstrukcji oraz obsługi. Nitownice ręczne poleca się majsterkowiczom, którzy muszą wykonać tylko kilka nitowań i zależy im na precyzji działania oraz stosunkowo niskiej cenie. Nitownica ręczna nie sprawdzi się w sytuacji, kiedy zależy nam na szybkim łączeniu ze sobą różnych elementów. Warto się nad nimi zastanowić wtedy, kiedy mamy ograniczony budżet, a nade wszystko zależy nam na precyzji wykonania łączenia i wiemy, że nie będziemy musieli nitować seriami.

Nitownice pneumatyczne

Zdecydowanie bardziej wydajnym i efektywnym narzędziem będą nitownice pneumatyczne, które zasilane są poprzez sprężone powietrze. Ich zaletą jest to, że operator nie musi wkładać nawet grama siły w wykonanie połączenia – zacisk odbywa się automatycznie. Sprawdzą się idealnie tam, gdzie musimy wykonać bardzo dużą ilość połączeń w stosunkowo krótkim czasie.

Nitownice akumulatorowe

Bardzo uniwersalne wykorzystanie tego typu narzędzi. Olbrzymią zaletą jest brak przewodu ze sprężonym powietrzem przy zachowaniu tych samych zalet jak w przypadku nitownic pneumatycznych – użytkowanie nie wymaga siły poza naciśnięciem spustu. Są idealne do prac serwisowych, nitowania na dużych płaszczyznach czy w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcjach, gdzie przewód z powietrzem może przeszkadzać. Są już bardzo często wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. Wymienne baterie pozwalają pracować w sposób ciągły.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz