Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie tarcicy

Rodzaje i zastosowanie tarcicy

Drewno jest surowcem, który wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Tworzy się z niego materiały budowlane, wykończeniowe, meble oraz wiele innych przedmiotów służących nam w codziennym życiu. Głównym produktem w branży drzewnej jest tarcica, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje oraz do czego się ją wykorzystuje.

Co to jest tarcica? Jakie są jej rodzaje?

Tarcica to produkt, który powstaje w wyniku przetarcia na pilarce drewna okrągłego, równolegle do jego podłużnej osi. Do jej wytworzenia używa się zarówno drewna z drzew iglastych, jak i liściastych. Tarcica stanowi podstawowy surowiec wykorzystywany przez stolarzy oraz budowlańców. Tarcicę dzieli się na dwa rodzaje: nieobrzynaną i obrzynaną. Pierwsza z nich ma obrobione dwie płaszczyzny równoległe, a krawędzie deski pozostają nieobrobione. Tarcica obrzynana charakteryzuje się tym, że wszystkie jej krawędzie poddawane są obróbce. Tarcicę dzieli się również ze względu na wymiary, według tego kryterium podział wygląda następująco:

  • deski mają grubość od 19 do 45 mm, a szerokość od 75 do 250 mm
  • bale mają grubość od 50 do 100 mm, a szerokość od 100 do 250 mm
  • listwy mają przekrój od 12/24 do 29/70 mm
  • łaty mają przekrój od 38/63 do 75/140 mm
  • krawędziaki mają przekrój od 100/100 do 175/175 mm
  • belki mają przekrój od 200/200 do 275/275

W wysokiej jakości tarcicę warto jest zaopatrzyć się w firmie KPPD-Szczecinek S.A., która jest jednym z największych producentów tarcicy w naszym kraju. Rocznie z jej taśm produkcyjnych schodzi ok. 260 000 m3 tarcicy. Firma swoją pracę opiera na wykorzystywaniu najnowszych technologii obróbki drewna, dzięki czemu oferowane przez nią produkty charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością.

Najczęstsze zastosowanie tarcicy

Tarcicę najczęściej wykorzystuje się w branży budowlanej do tworzenia wszelkiego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Tarcica charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi. Wraz ze wzrostem temperatury, drewno staje się mocniejsze i bardziej wytrzymałe, co jest bardzo ważne przy tworzeniu np. konstrukcji dachu. Tarcica znajduje również zastosowanie w branży stolarskiej i w pracach wykończeniowych. Surowiec ten doskonale nadaje się również do budowy solidnych i efektownych schodów. Jest świetnym materiałem do tworzenia mebli oraz okien czy wykonywania podłóg. Często tworzy się z niej także elementy dekoracyjne.

Jednym słowem – jest to surowiec, który ma wszechstronne zastosowanie.

Opracowanie:
Koszalin, Bohaterów Warszawy 5
tel. 94 343 20 10
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz