Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie kontenerów

Rodzaje i zastosowanie kontenerów

Kontener to w większości przypadków metalowa skrzynia, która służy do przewozu ładunku drobnicowego, czyli towarów transportowanych w niedużych pakunkach. Mają standardowe wymiary, co ułatwia zastosowanie ich w transporcie. Logistyka jednak nie wyczerpuje wszystkich możliwości tych konstrukcji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie inne zastosowania mogą mieć kontenery.

Podstawowa definicja kontenera funkcjonuje już od ponad pięćdziesięciu lat i określa go ona jako urządzenie transportowe o trwałej konstrukcji umożliwiającej jego wielokrotne użycie. Ponadto kontener może być przewożony jednym lub wieloma środkami transportu bez konieczności przeładowywania jego zawartości, ale powinien być wyposażony w rozwiązania, które ułatwiają jego mocowanie czy przenoszenie z jednego pojazdu na drugi. Konstrukcja urządzenia została zaprojektowana tak, aby umożliwić łatwy załadunek i rozładunek towarów.

Kontenery spawane

Obecnie przeznaczenie kontenerów wykracza poza transport. Ich rozmiary pozwalają wykorzystać je również w innych celach. Kontenery spawane firmy Konstal dzięki swojej wytrzymałej budowie znajdują zastosowanie między innymi jako schowki – na narzędzia czy materiały budowlane. Świetnie sprawdzają się też jako garaże czy pomieszczenia magazynowe.

Konstrukcja nośna kontenerów spawanych wykonana jest z profili, do których przyspawana jest blacha trapezowa. Podłogę stanowi zazwyczaj płyta lub też blacha ryflowana, a w roli wejścia umieszczana jest brama dwuskrzydłowa z ryglami. Standardowa długość takiego kontenera to 4,5 metra.

Kontenery składane

Ten rodzaj kontenerów wyróżnia się łatwym montażem oraz transportem – problemu nie sprawi tu przewiezienie go w inne miejsce. Zakres zastosowań jest tu podobny co w przypadku tradycyjnych kontenerów spawanych, kontenery składane doskonale sprawdzają się bowiem w roli schowków na narzędzia czy na budowę, a także garaży czy magazynów.

Podstawę konstrukcji stanowią tu profile ocynkowane, do których przykręcane jest poszycie z blachy ocynkowanej. W większości przypadków podłoga wykonana jest z desek. Bezpieczeństwo zawartości kontenera gwarantuje dwuskrzydłowa brama z zamkiem, klamką i ryglami. Dostępne są tu konstrukcje o długości od 2 do 6 metrów.

Kontenery mieszkalne

Kontenery każdego rodzaju produkowane są w postaci gotowej do użytkowania. Ponadto łatwość montażu i transportu sprawia, że mogą być skutecznie wykorzystane wszędzie tam, gdzie potrzebne są jedynie tymczasowo. Jednocześnie trwała konstrukcja umożliwia ich długie użytkowanie. Kontenery mieszkalne wyposażone są oświetlenie oraz urządzenia sanitarne. W przeciwieństwie do wcześniej opisanych rodzajów mają też okno.

Zastosowanie kontenerów mieszkalnych obejmuje między innymi baraki mieszkalne oraz budowlane, domki letniskowe czy tymczasowe mieszkania. To charakterystyczny widok wielu placów budowy, gdzie służą jako biuro dla wykonawcy czy mieszkania dla pracowników inwestycji.

Opracowanie:
Krasne-Lasocice 102
tel. 505 036 609
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz