Artykuł sponsorowany

Rekultywacja terenu — na czym polega i jakie są jej zalety?

Rekultywacja terenu — na czym polega i jakie są jej zalety?

Nieużytkowane tereny lub te znajdujące się blisko różnych zakładów przemysłowych bardzo często po prostu niszczeją. Jedynym ratunkiem dla nich może okazać się przeprowadzenie prac rekultywacyjnych, dzięki którym mogą one odzyskać swój dawny blask. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat rekultywacji terenów oraz poznajmy jej zalety. Zapraszamy do lektury.

Czym dokładnie jest rekultywacja terenu?

Odnosząc się do definicji, jaka dotyczy rekultywacji terenu, należy stwierdzić, że jest to proces, dzięki któremu zniszczony w jakikolwiek sposób teren (najczęściej przez przemysł) zostaje przywrócony do stanu pierwotnego. Oznacza to po prostu, że rekultywowany teren odzyskuje swoje dawne walory użytkowe oraz przyrodnicze bądź też zostaje oczyszczony z materiałów, które spowodowały skażenie terenu. Oczywiście rekultywacja dotyczy różnych terenów, a wśród najpopularniejszych metod tego procesu należy wymienić przede wszystkim:

  • zalesianie — to proces rekultywacyjny, w którym na nieużytkowanych lub zniszczonych przez człowieka terenach sadzi się leśne drzewa w celu przywrócenia tym miejscom naturalnych warunków;
  • zasypywanie terenów kopalnianych — to proces, w którym zasypuje się dawne tereny wykopaliskowe oraz kopalnie;
  • zalewanie — to metoda, dzięki której na zniszczonym terenie tworzy się sztuczne jeziora lub stawy.

Wszystkie te metody odnawiania terenu znajdują się w zakresie technicznej, biologicznej lub też chemicznej rekultywacji, a wykonać może je dla nas Gospodarstwo Rolne, którego właścicielem jest Zenon Domalewski. Firma ta specjalizuje się również w produkcji drzew iglastych. Warto również wspomnieć, iż obowiązek rekultywacji terenu spoczywa na osobach będących wcześniej w jego posiadaniu, a ich działalność doprowadziła do zniszczeń.

Jakie są zalety rekultywacji terenu?

Proces rekultywacji terenu niesie za sobą bardzo wiele zalet. Oczywistym powodem, dla którego warto wykonać tego typu prace, jest możliwość przywrócenia danemu miejscu jego dawnego, bardzo ekologicznego wyglądu, jak i dostosowanie go do funkcji rekreacyjnych czy też gospodarczych. Zaletą rekultywacji jest również to, że dzięki przeprowadzaniu tego rodzaju prac możemy usunąć z danego terenu wszelkie skażenie, którego powodem mogła być praca wykonywana przez zakłady przemysłowe. Jeszcze jedną zaletą rekultywacji jest to, że na tak zmienionym terenie możemy otworzyć na przykład bardzo ciekawe punkty przynoszące nam zyski, takie jak chociażby parki linowe lub inne miejsca, w którym ludzie chętnie spędzą czas na łonie natury.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz