Materiał Partnera

Radość na starość. Hobby idealne dla seniora

Radość na starość. Hobby idealne dla seniora

Jak zagospodarować nadmiar wolnego czasu na emeryturze? Najlepiej przeznaczyć go na ciekawe hobby. Rozwijanie zainteresowań przysparza nie tylko radości i satysfakcji, ale także pozwala na dłuższe utrzymanie sprawności psycho-fizycznej. Sprawdźmy, gdzie i w jaki sposób jesień swojego życia może spędzić polski emeryt.


W towarzystwie zieleni i innych osób

Przebywanie na świeżym powietrzu powinno być priorytetem dla każdego seniora. Wiele z osób żyjących samotnie zamyka się w czterech ścianach, co wpływa negatywnie na ich samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Tak być jednak nie musi. Lokalne kluby działkowca – także te w dużych miastach – chętnie przyjmują do swojego grona nowych członków, nawet tych nie posiadających własnych parceli. Działkowcy to grupa charakterystyczna, gromadząca w przeważającej ilości osoby w podeszłym wieku. Nie trudno o znalezienie tam znajomych, z którymi można miło spędzić czas na wspólnym pieleniu grządek, sadzeniu warzyw czy przycinaniu żywopłotów. Spotkania działkowców odbywają się nawet zimą, na nudę nie można więc narzekać.


Emerytura w stylu ,,fit"

Moda na bycie ,,fit" jest dziś wszechobecna. Kto jednak, jak nie właśnie seniorzy, powinien w szczególny sposób dbać o utrzymanie właściwej kondycji fizycznej? Oferta ,,sportów" dla osób starszych charakteryzuje się niezwykłym bogactwem – aqua aerobik, joga czy bijący ostatnio rekordy popularności nordic walking, to tylko wybrane przykłady. Wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na ciało i ducha, daje satysfakcję, a organizowany w grupach pozwala na zacieśnianie więzów towarzyskich.


Przez sztukę do wyobraźni

Malarstwo, rysunek, rzeźbiarstwo, a nawet szydełkowanie – wszystkie te czynności mają jeden wspólny mianownik. Zachęcają do tworzenia treści, obrazów i przedmiotów, stymulując kreatywne myślenie i rozwijając wyobraźnię. Nic dziwnego, że podobne aktywności cieszą się powodzeniem w domach seniora. Emeryci mogą dzielić się swoimi małymi dziełami sztuki z innymi osobami, wystawiać je na specjalnie organizowanych galeriach czy pokazach. Osoby starsze czują się w ten sposób docenione i zauważone. Być może największą satysfakcję sprawia jednak tak naprawdę odkrycie w sobie, uśpionej przez lata, artystycznej żyłki.


Postępowo i nowocześnie

Rozwój technologiczny postępuje tak szybko, że wiele osób ma problem z dotrzymaniem tempa zmian. Dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych, często niemających styczności z komputerem czy internetem. Zainteresowanie nowoczesnością wśród seniorów zostało dostrzeżone przez instytucje publiczne, o czym świadczy coraz większa popularność kursów obsługi urządzeń elektronicznych. Zajęcia tego typu są organizowane przez lokalne biblioteki publiczne, czy domy kultury. Senior może zaznajomić się z podstawowymi prawidłami funkcjonowania sieci, nauczyć się obsługi sprzętu mobilnego czy PC-ta. To ciekawe i rozwijające hobby jest nie tylko dobrym wypełniaczem czasu, ale też przybliża emeryta do otaczającego go świata i pozwala lepiej zrozumieć młodych ludzi.


Nieograniczone możliwości

Przykłady hobby idealnych dla seniora można by wymieniać bez końca. Lektura książek, taniec, wędkarstwo, a nawet podróże zagraniczne – współczesny świat stwarza starszym ludziom szereg możliwości, z których warto skorzystać. Osobom, niemogącym znaleźć pomysłu na siebie, przychodzą z pomocą domy opieki, organizujące dostosowane do potrzeb emerytów programy animacyjne. Przykładem takiej placówki jest Dom Opieki dla Osób Starszych SENIOR RESIDENCE w Katowicach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz