Artykuł sponsorowany

Psycholog online - czy warto skorzystać z takiej formy terapii?

Psycholog online - czy warto skorzystać z takiej formy terapii?

Spotkanie z psychologiem online polega na spotykaniu się ze specjalistą za pośrednictwem internetu. Taka forma jest coraz częściej wybierana przez pacjentów z uwagi na wygodę i skuteczność. Przebywanie we własnym domu podczas rozmowy z psychologiem jest dla większości osób znacznie bardziej komfortowe. Z psychoterapii online korzystają też te osoby, które nie mają możliwości odwiedzić gabinetu specjalisty w rodzinnym mieście.

Pomoc psychologiczna online - na czym polega?

Psychoterapia online stanowi formę terapii prowadzoną w sposób zdalny. To zupełnie nowa forma, stanowiąca alternatywę od bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Wirtualna terapia psychologiczna może przybrać różne formy. Takie miejsca jak Centrum Pomocy Psychologicznej i Rozwoju - FIDERATIO proponuje swoim pacjentom dwa rozwiązania w kontekście prowadzenia psychoterapii:

  • formę synchroniczną, polegającą na kontakcie ze specjalistą w czasie rzeczywistym, przy pomocy czatu internetowego lub wideorozmowy,
  • formę asynchroniczną, w której odpowiedź na psychologa należy chwilę zaczekać (np. w przypadku wymiany wiadomości mailowych).

Dobór odpowiedniej formy terapii powinien zostać dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa online?

Część osób kwestionuje pozytywne oddziaływanie terapii online na pacjentów. Głównym argumentem przeciwników takiej formy terapii jest brak bezpośredniego kontaktu z fachowcem, co może przejawić się na niepowodzenie procesu terapeutycznego. Choć rzeczywiście, dla niektórych pacjentów może być to bariera nie do przeskoczenia, miłośnicy tej formy terapii używają innych argumentów. Wspominają o zaletach wirtualnej psychoterapii, a najbardziej o poczuciu bezpieczeństwa, który niekiedy trudno odczuć podczas osobistego spotkania. Dla jakich osób więc skorzystanie z psychologa online może okazać się doskonałym rozwiązaniem?

  • Mieszkańcy małych miejscowości i wsi - w takich miejscach dostęp do specjalistów jest zazwyczaj ograniczony. Dotyczy to również psychoterapeutów, w związku z czym dobrym rozwiązaniem może okazać się decyzja o terapii online.
  • Podróżnicy - wirtualna terapia psychologiczna jest alternatywą dla osób, którzy nie mogą podjąć się tradycyjnej psychoterapii z uwagi na podróżniczy tryb życia. Dzięki spotkaniom z psychologiem online osoby zapracowane i często podróżujące mogą systematycznie uczęszczać na sesje. Bez względu na to czy przebywa się w innym mieście czy też za granicą - wystarczy stały dostęp do internetu a terapia staje się możliwa.
  • Niepełnosprawni - ta grupa odnosi liczne problemy, zarówno na tle psychicznym jak i funkcjonalnym. Możliwość uzyskania kontaktu z terapeutą bez wychodzenia z domu jest więc dobrym sposobem na uniknięcie konieczności przemieszczenia się do gabinetu, który dla niektórych osób może stanowić spore utrudnienie.
  • Wstydliwi i zamknięci - część osób odczuwa wstyd i inne negatywne emocje podczas osobistego kontaktu. Dotyczy to również psychoterapii, która potrafi być źródłem zażenowania, a co za tym idzie - spięcia podczas spotkania. Jeśli emocje powodują, iż terapia tradycyjna nie przynosi rezultatów, dobrym pomysłem może okazać się wirtualna sesja z psychologiem.

W czym może pomóc psycholog online?

Z uwagi na to, iż psychoterapia online stanowi nową formę kontaktu z pacjentem, zostały przeprowadzone liczne badania mające zmierzyć jej skuteczność. W oparciu o ich wyniki można stwierdzić, że jest skuteczna w leczeniu takich chorób jak depresja, zaburzenia lękowe, jak również odnosi sukcesy w edukacji psychologicznej.

Warto jednak wiedzieć, iż wirtualna psychoterapia nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Dotyczy to w szczególności osób borykających się z poważnymi chorobami psychicznymi, jak chociażby silne uzależnienia, schizofrenia czy zaburzenia osobowości. W takich przypadkach terapia online może okazać się niewystarczająca, aby zapewnić odpowiedni sposób leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz