Artykuł sponsorowany

Przywróć dawną świetność drewnianym zabytkom dzięki profesjonalnym usługom konserwatorskim firmy Artnova

Przywróć dawną świetność drewnianym zabytkom dzięki profesjonalnym usługom konserwatorskim firmy Artnova

Drewniane obiekty stanowią obecnie w Polsce liczną grupę zabytków, ponieważ do XIX wieku tego typu architektura cieszyła się ogromną popularnością. Mimo to historyczne budynki wybudowane z drewna wymagają od czasu do czasu przeprowadzenia profesjonalnej konserwacji przez firmę taką jak Artnova. Dzięki niej następne pokolenia będą mogły podziwiać ich piękno.

Rodzaje drewnianych zabytków znajdujących się na terenie Polski

Tak, jak wspomnieliśmy już wyżej, drewniane budynki stanowią nieodłączny element polskiej kultury i tradycji od wieków. Na przełomie XIX i XX wieku rozmaite obiekty wykonane z tego naturalnego surowca stanowiły około 50-60% całej architektury naszego kraju. Mowa tutaj nie tylko o budynkach mieszkalnych, gospodarczych czy obronnych, ale także o uzdrowiskowych, kolejowych czy sakralnych.

Na szczególną uwagę, jeśli mowa o walorach estetycznych oraz rozwoju turystyki, zasługują tutaj drewniane obiekty sakralne w tym misternie żłobione ambony i ołtarze. Nasza spółka zajmuje się ich profesjonalną konserwacją.

– mówi pracownik firmy Artnova. Kadra pracownicza tego przedsiębiorstwa składa się z wielu, wykwalifikowanych specjalistów w tym z dyplomowanych konserwatorów zabytków, malarzy, sztukatorów, snycerzy, stolarzy oraz rzeźbiarzy. Osoby te posiadają nie tylko bardzo dobrą znajomość tradycyjnych technik konserwatorskich, ale także wieloletnie doświadczenie w swoim fachu.

Na czym polega profesjonalna konserwacja drewnianych zabytków?

Profesjonalna konserwacja drewnianych zabytków wymaga przede wszystkim przestrzegania zasady minimalizmu. Nie wolno więc dokonywać tutaj żadnych zbędnych ingerencji ani usuwać tego, co nie działa niszcząco na dany obiekt. Ponadto nie można także dokonywać zmian uniemożliwiających powrót do oryginalnej wersji lub takich, które dewastowałyby wartość kulturową całego zabytku. Niezwykle istotną kwestię w przypadku konserwacji drewnianych zabytków stanowi również odpowiednie zagospodarowanie otoczenia tak, aby harmonijne współgrało ono z charakterem danego obiektu oraz lokalną tradycją.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz