Artykuł sponsorowany

Przygotowania do pogrzebu - krok po kroku

Przygotowania do pogrzebu - krok po kroku

Trudny obowiązek przygotowania pogrzebu spoczywa na najbliższej rodzinie – m.in. małżonku lub dzieciach. Organizacji pogrzebu nikt nie uczy i nikt nie jest na taką ewentualność przygotowany. Oprócz rozdzierającego bólu wywołanego stratą – nagłą lub spodziewaną – pojawia się trzeźwiąca konieczność załatwiania formalności, wyboru miejsca pochówku, organizacji uroczystości pogrzebowej i szeregu innych, jakże niecodziennych i ostatecznych decyzji.

Krok pierwszy – formalności

 – Pierwszym ważnym dokumentem przy organizacji pogrzebu jest karta zgonu. Wypisuje ją lekarz stwierdzający zgon. Należy się z nią udać do Urzędu Stanu Cywilnego i tam zgłosić śmierć bliskiego – informuje ekspert z domu pogrzebowego Drzewiarz.

Tylko określone osoby mogą tego dokonać. Są to: żyjący małżonek lub członek najbliższej rodziny – rodzice, dzieci, wnuki, prawnuki, dziadkowie, rodzeństwo. Warto o tym wiedzieć, często ci, którzy byli najmocniej związani ze zmarłym,  mogą nie być w stanie załatwiać takich spraw. Prawo daje na to zaledwie trzy dni, a jeżeli śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej to tylko 24 godziny.

Krok drugi – termin uroczystości pogrzebowej

W USC wydany zostanie akt zgonu, który będzie potrzebny do zamówienia uroczystości pogrzebowej. Zmarłego powinno się pochować zgodnie z jego wolą i wyznaniem. Zamówienie mszy pogrzebowej będzie polegało na ustaleniu dokładnego terminu pogrzebu. Warto termin ustalić tak, aby zdążyć powiadomić rodzinę, która będzie potrzebowała czasu na dojazd. Niekiedy bliscy muszą zorganizować sobie podróż z najdalszych zakątków świata i wypada wziąć to pod uwagę, ustalając termin uroczystości pogrzebowych.

Krok trzeci – ustalenie miejsca pochówku

Opiekun cmentarza wskaże wolne miejsca pochówku, które będzie można wybrać. Jeśli zapadła decyzja o kremacji zwłok, a na cmentarzu znajduje się kolumbarium, będzie można prochy złożyć właśni w nim. W innym przypadku można to zrobić w grobowcu lub grobie ziemnym. Jeśli rodzina posiada już wykupione miejsce na cmentarzu, to będzie można w nim pochować zmarłego. Ze względu na malejącą liczbę miejsc, likwidowane są stare groby. Jeśli ktoś z rodziny pochowany był 20 lat wcześniej, można pochować zmarłego w jego miejscu.

Krok czwarty – wybór trumny, ubrania i miejsca czuwania

Tutaj chcielibyśmy wspomnieć o rozwiązaniu, które zdejmuje ciężar poprzednich kroków z bliskich zmarłego. Wybranie odpowiedniej firmy pogrzebowej na wstępnym etapie organizacji pogrzebu spowoduje, że będzie można jej pracownikom powierzyć większość obowiązków. Nawet zgłoszenie zgonu może odbyć się za udzieleniem odpowiedniego pełnomocnictwa. Wybór miejsca, ustalenie terminu i formy pochówku można również ograniczyć do kontaktu z pracownikiem firmy pogrzebowej. Pomogą oni także w wyborze ubrania i trumny, a także zaopiekują się odpowiednią oprawą czuwania w kaplicy i  godnie odprowadzą zmarłego do miejsca ostatniego spoczynku.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz