Artykuł sponsorowany

Przemysłowe wykorzystanie rur miedzianych

Przemysłowe wykorzystanie rur miedzianych

Miedź to jeden z podstawowych surowców wykorzystywanych w przemyśle – znaczna większość dostępnej miedzi wykorzystywana jest do produkcji kabli i przewodów, stanowiących niezbędny element każdej instalacji elektrycznej oraz zasilanych elektrycznością urządzeń. Miedź znajduje jednak dużo więcej zastosowań – między innymi jest surowcem do produkcji rur, które wykorzystuje się między innymi do wykonywania instalacji wodnych i grzewczych.

Właściwości miedzi

Miedź to surowiec posiadający bardzo wiele zalet. Jest łatwa w obróbce, plastyczna i ciągliwa, można ją obrabiać przy pomocy technik skrawających. Ponadto jest bardzo odporna na działanie niesprzyjającego środowiska zewnętrznego. W przeciwieństwie do żelaza oraz jego stopów, czyli przede wszystkim stali, miedź nie koroduje w kontakcie z powietrzem i wodą – zamiast tego pokrywa się cienką warstwą patyny, czyli zielonkawego nalotu, który stanowy naturalną ochronę metalu przed środowiskiem. Bardzo ciekawą właściwością miedzi jest również jej biostatyczność, co objawia się między innymi tym, że na jej powierzchni nie rozwijają się bakterie. Jednak najważniejszą z punktu widzenia przemysłu właściwością miedzi jest jej wysoka przewodność elektryczna oraz cieplna. To dlatego miedź wykorzystywana jest powszechnie w produkcji przewodów elektrycznych, a także elementów instalacji grzewczych.

Zastosowanie rur miedzianych

Rury miedziane, takie jak te dostępne w ofercie firmy SSW Skup Surowców Wtórnych, stosowane są bardzo powszechnie w wielu gałęziach przemysły oraz w branży budowlanej i instalatorskiej. Wykorzystuje się je między innymi do wykonywania instalacji doprowadzających ciepła i zimną wodę użytkową, a także w charakterze przewodów instalacji centralnego ogrzewania oraz podłogowego. Wynika to ze wspomnianej wyżej wysokiej przewodności – miedź nie jest izolatorem, dlatego w dużym stopniu oddaje ciepło do otoczenia. Dzięki wysokiej odporności na kontakt z substancjami chemicznym mogą one posłużyć ponadto do doprowadzania paliwa gazowego do kotłów gazowych, kuchenek i kominków, a także do łączenia ze sobą urządzeń wchodzących w skład systemów chłodniczych, stosowanych między innymi w branży spożywczej. Niezależnie od zastosowania, należy pamiętać, że rury miedziane nie powinny być w ramach jednej instalacji łączone w sposób bezpośrednio z elementami wykonywanymi z innych metali. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ na styku tych elementów może dojść do powstawania ognisk korozji chemicznej, która będzie stopniowo uszkadzać miedziane elementy, prowadząc do rozszczelnienia całej instalacji. Do podłączenia rur miedzianych konieczne jest stosowanie specjalnych izolatorów, wykonanych z neutralnych materiałów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz