Artykuł sponsorowany

Próżniowe pakowanie żywności - która metoda będzie tą najlepszą?

Próżniowe pakowanie żywności - która metoda będzie tą najlepszą?

Pakowanie próżniowe to coraz częściej wykorzystywana metoda w różnych branżach przemysłu. Technologia próżniowa jest szczególnie zalecana dla pakowania produktów spożywczych, gdyż dzięki niej dłużej zachowują przydatność do spożycia. Na czym polega pakowanie hermetyczne i jaki wariant opakowań tego typu warto stosować? Tego dowiesz się z niniejszego poradnika.

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Oddziaływanie tlenu stanowi główny czynnik związany z psuciem się żywności. Odpowiada również za jej wysychanie, jełczenie oraz rozwój niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów wywołujących powstawanie pleśni. Ograniczenie ilości tlenu w opakowaniu sprawia, iż produkt zachowuje swoje pierwotne właściwości przez znacznie dłuższy czas. Pakowanie próżniowe zapewnia więc produktowi odpowiednią konsystencję, smak i zapach. Metoda ta stanowi obecnie najbezpieczniejszy sposób przechowywania żywności. Pakowanie próżniowe polega na umieszczeniu pożywienia w specjalnym, szczelnym opakowaniu foliowym oraz redukcję ilości tlenu poprzez zmniejszenie panującego w pojemniku ciśnienia. Zwieńczeniem procesu pakowania próżniowego jest hermetyczne zamknięcie opakowania.

Jakie produkty można pakować próżniowo?

Głównym zadaniem pakowania próżniowego jest utrwalenie pierwotnych właściwości żywności. Dobrej jakości opakowania próżniowe mogą posłużyć również do przechowywania innego rodzaju produktów, jak chociażby odzieży czy tekstyliów. Pakowanie w ten sposób wpływa na zmniejszenie się objętości tkaniny, a co za tym idzie - lepszemu wykorzystaniu przestrzeni magazynowej. Produkt pakowany próżniowo jest również zabezpieczony przed zanieczyszczeniami takimi jak sierść, kurz czy wilgoć i roztocza. Metoda próżniowa staje się jednak największym sprzymierzeńcem dla producentów mięs, wędlin, ryb czy nabiału i owoców. Ciekawostką jest, iż technikę próżniowego pakowania można zastosować również w kontekście wina.

Rodzaje opakowań próżniowych

Do najpopularniejszych pojemników próżniowych należą następujące rodzaje:

  • Worki PA/PE - idealne do pakowania mięsa, serów i niektórych warzyw. Ten materiał cechuje się mocnym zgrzewem oraz doskonałą barierowością stworzonych z niego worków. Worki PA/PE współpracują z próżniowymi pakowarkami komorowymi.
  • Worki moletowane - tego typu opakowania cechują się wyraźną fakturą z obu stron w formie linii, kratki lub punktów. Tłoczenia występują w różnych wariantach, a ich obecność wpływa na sprawne odprowadzanie powietrza w trakcie pakowania produktu. Materiał jest sprzedawany w rolkach, najczęściej o długości 6 m. Dzięki temu znacznie łatwiej jest dostosować rozmiar opakowania do konkretnego produktu. Dobrej jakości worki moletowane można zakupić u dystrybutora opakowań foliowych TorPak z Koszalina.
  • Worki termokurczliwe - często wykorzystywane w przetwórstwie mięsnym z uwagi na wyjątkowe właściwości estetyczne. Produkt pakowany w worek termokurczliwy jest nim szczelnie zawinięty, dzięki czemu doskonale prezentuje się na półce sklepowej. Worek dobrej jakości można poznać po wysokim połysku.

Jaką metodę próżniowego pakowania wybrać?

Ostateczny rodzaj opakowania próżniowego jest zależny od rodzaju produktu, który ma zostać nim zabezpieczony. Jednoznaczne określenie najlepszego rozwiązania w ramach konkretnego rodzaju towaru nie zawsze jest łatwym zadaniem. W przypadku niejasności warto więc zgłosić się do renomowanego dystrybutora opakowań spożywczych, który pomoże klientowi wskazać odpowiednie rozwiązanie. Współpraca z zaufaną hurtownią foliowych pojemników wiąże się z wieloma korzyściami dla producentów żywności. Najważniejszą jest przyspieszenie etapu przygotowywania towaru do dystrybucji. Warto więc znaleźć dobrego sprzedawcę produktów tego typu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz