Artykuł sponsorowany

Profilaktyka każdego domowego psa - o czym pamiętać?

Profilaktyka każdego domowego psa - o czym pamiętać?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że domowy pies powinien być zadbany, czysty, ale i zdrowy. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak wygląda dbanie o zdrowie psa. Niestety nie jest to tylko i wyłącznie obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie, chociaż należy o tym pamiętać. Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić dla swojego psiaka, aby ten żył długo i zawsze był pełni sił? W takim razie przeczytaj ten artykuł!

Profilaktyka psa - badania, szczepienia i odrobaczanie

Zaczniemy od najpopularniejszego, czyli szczepienia psa. Na pewno wiesz o tym obowiązkowym na wściekliznę. To popularny temat, szczególnie dlatego, że takie szczepienie musi zostać wykonane. Kiedy Twój pies zaatakuje inną osobę, a Ty nie będziesz mieć dowodu na to, że został zaszczepiony, musisz liczyć się z konsekwencjami. To jednak niejedyne szczepienie. Są jeszcze te nieobowiązkowe, dodatkowe, o których także musisz pamiętać!

Zaszczep również swojego psa na chorobę Rubartha, pamiętaj o szczepieniu na parwowirozę. Nie możesz zapomnieć, że naprawdę warto postawić także na szczepienie przeciw nosówce. Jak widzisz, wścieklizna to nie jedyna choroba, na którą może zachorować Twój pies. Postaw więc na rzetelne usługi weterynaryjne, niech lekarz zaszczepi Twojego pupila na każdą z tych chorób. Oczywiście pamiętaj, że szczepionkę na wściekliznę podaje się co roku, a na pozostałe schorzenia co 3-4 lata.

Profilaktyka przed kleszczami to równie ważna sprawa. Musisz tutaj również pamiętać o pchłach. Jeśli widzisz, że Twój pies się drapie, albo co gorsza, kleszcz już jest tak duży, że widzisz go gołym okiem, od razu udaj się do przychodni weterynaryjnej. Nie próbuj wyciągać go samodzielnie! Regularnie, najlepiej podczas wizyty kontrolnej lub w przypadku badań krwi zleć weterynarzowi sprawdzenie wszystkich części ciała psa! No właśnie, okresowe badania psów - o tym również nie możesz zapomnieć. To nie tylko badanie krwi psa, ale również kału i moczu, zupełnie jak w przypadku ludzi. Do tego warto regularnie wykonywać badanie EKG, USG i RTG. Wszystko to pozwoli wykluczyć najczęstsze choroby u psów.

Pozostaje jeszcze kwestia odrobaczania. Jeśli zauważyłeś, że Twój pies wypróżnia się nieregularnie, nie chce jeść, pić i może dziwnie się zachowuje, prawdopodobnie ma pasożyty. Należy się ich pozbyć, na szczęście jest na to prosty sposób. Twój weterynarz, może to być na przykład jeden z pracujących w przychodnii ABACUS z Sosnowca poda pieskowi środek farmakologiczny, który sprawi, że odrobaczanie przebiegnie pomyślnie!

Zadbaj o higienę swojego psa

Badania profilaktyczne, odrobaczanie, szczepiania - to wszystko jest ważne! Musisz jednak pamiętać, aby zadbać o pieska również na co dzień. Często go kąp w odpowiednich środkach do kąpieli przeznaczonych dla zwierząt. Pamiętaj także o rozczesywaniu sierści lub podcinaniu jej, jeśli na przykład masz yorka. Nie możesz zapomnieć o podawaniu odpowiedniej ilości karmy, która musi być dostosowana do wieku i wagi psa. Jeśli będziesz kierował się wypisanymi w tym artykule zasadami - będziesz miał pewność, że Twój pies dożyje sędziwych lat w zdrowiu, a przy tym będzie szczęśliwy!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz