Materiał Partnera

Produkcja opakowań kartonowych

Produkcja opakowań kartonowych
Właściwie każdy produkt przeznaczony do dystrybucji posiada jakieś opakowanie. Rodzaj opakowania dobierany jest do specyfiki danego towaru, a jego podstawowym celem jest zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas transportu i składowania. Kolejnym, nie mniej istotnym zadaniem opakowań jest wzbudzenie zainteresowania docelowego odbiorcy.


Najbardziej uniwersalnym rodzajem opakowań są pudełka kartonowe – mówi ekspert z firmy Studio Edytor. Odpowiednio wykonane pudło z kartonu jest nie tylko trwałe, ale też ekologiczne, niedrogie i łatwe do składania. Kolejną zaletą opakowań z kartonu jest możliwość naniesienia na jego powierzchnię atrakcyjnej grafiki, będącej tak ważnym elementem marketingowym.


Przygotowanie wzoru do powielenia

Kiedy posiadamy już gotowy projekt graficzny, przystępujemy do przygotowania maszyn drukarskich. Pierwszym krokiem jest wypalenie laserem wzoru grafiki na aluminiowej płycie umieszczonej na walcu. Ten etap zajmuje zaledwie kilka minut, a jego efektem jest uzyskanie wzoru gotowego do odciskania na opakowaniach.


Przygotowanie farb do druku

Następnie pracownicy drukarni przygotowują farby. Jeśli pożądany w projekcie kolor nie występuje w podstawowej palecie, tworzy się go przez łączenie dostępnych odcieni. Nanoszenie kolorów na papier odbywa się za pomocą maszyny offsetowej. Prasa maszyny pobiera arkusze papieru za pomocą ssawek i walców. Możliwości przerobowe takiej maszyny wynoszą około 8 tys. arkuszy na godzinę!


Przenoszenie wzoru na papier

Naświetlona płytę aluminiową umieszcza się na bębnie roboczym. Obracając się, płyta styka się z wałkami farbowymi, a następnie odbija kolor na papierze. Dzięki zastosowaniu kilku odrębnych zespołów farbowych, kolory nie mieszają się i są nakładane jeden po drugim w kolejnych etapach nadruku.


Przygotowanie pudła do składania

Arkusze z gotowym nadrukiem trafiają do specjalnej matrycy, która wyznacza linie zgięć opakowania (bigowanie). W kolejnych maszynach linie zgięć będą nacinane lub wytłaczane (rygowanie). Następnie arkusze są nacinane i cięte do właściwego kształtu, umożliwiającego złożenie gotowego opakowania.


Powyżej opisaliśmy najpopularniejszy sposób produkcji opakowań kartonowych z wykorzystaniem druku offsetowego – wyjaśnia nasz rozmówca z drukarni Edytor-Studio. Jest to podstawowa, najprostsza metoda produkcji pudełek, którą można modyfikować i urozmaicać. Cenioną metodą uszlachetniania pudełek jest np. kaszerowanie, które znacznie podnosi zarówno trwałość, jak i estetykę gotowych opakowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz