Materiał Partnera

Produkcja i wynajem znaków drogowych – podstawowe informacje

Produkcja i wynajem znaków drogowych – podstawowe informacje

Każdy z nas wie, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Za bezpieczeństwo na drodze odpowiadają między innymi znaki drogowe – organizują porządek w przestrzeni publicznej, regulują sposób poruszania się samochodów, jak i pieszych. Znaki drogowe mogą oznaczać również trasy, na których przeprowadzany jest remont. Produkcja znaków jest odpowiedzialnym zadaniem.

W przypadku znaków drogowych, istnieją dwa rodzaje – poziome i pionowe. Znaki pełnią funkcje ostrzeżenia, nakazu, zakazu, informacji i inne. Jakie warunki musi spełnić znak, by mógł stanąć przy drodze?

Jak powstają znaki drogowe?

Zacznijmy od tego, że znaki – aby zostały dopuszczone do sprzedaży muszą być certyfikowane (Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych). Po uzyskaniu certyfikacji, producent musi dokonać Deklaracji Właściwości Użytkowych.

Znak drogowy składa się z lica i podkładu. Lico przygotowuje się w technologii druku cyfrowego i offsetowego. Na znak nakładana jest również folia. Najpopularniejsze to folia kulkowa oraz mikropryzmatyczna. Folię kulkową stosuje się dla oznakowania drogowego na drogach lokalnych, gminnych, powiatowych lub wojewódzkich. Drugi rodzaj folii zachowuje nieco lepsze właściwości, jak większa odporność na czynniki atmosferyczne, czy lepsze właściwości fotometryczne (taki znak będzie bardziej widoczny).

Jak podpowiada ekspert z firmy ARU flesz nie bez znaczenia przy przygotowywaniu lica oznakowania drogowego jest stopień odblaskowości – uzależniony od przepisów prawnych. Wyróżniamy stopień odblaskowości pierwszej i drugiej generacji. Pierwszy stosowany jest na drogach gminnych, wojewódzkich i powiatowych, drugi – na autostradach, drogach ekspresowych, drogach krajowych jedno- i dwujezdniowych.

Znaki drogowe to oczywiście nie tylko lico, ale i podkład – musi go cechować prostota i solidność. Wykonywany najczęściej z blachy stalowej lub aluminiowej. Odpowiednia obróbka chemiczna podkładu, sprawia że jest ona odporna na korozję i spełnia standardy certyfikacyjne.Wynajem oznakowania drogowego

Poza zakupem znaków drogowych istnieje także możliwość ich wynajęcia. Jest to popularne rozwiązanie, zwłaszcza gdy potrzebujemy oznakowania tymczasowego – na przykład na czas zmiany organizacji ruchu podczas prac remontowych drogi. Wynajem oznakowania jest również chętnie wykorzystywany na czas miejskich imprez. Wynajem znaków drogowych w korzystnej cenie oferuje firma ARU Flesz z Gliwic wraz z możliwością projektowania tymczasowej organizacji ruchu.

Opracowanie:
Gliwice, Mechaników 10
tel. 502 341 899
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz