Artykuł sponsorowany

Produkcja elementów z tworzyw sztucznych metodą wtrysku

Produkcja elementów z tworzyw sztucznych metodą wtrysku

Wyroby z tworzyw sztucznych stały się niezbędne w życiu człowieka. Rosnące zapotrzebowanie na produkty tego rodzaju wymusiło rozwój technologii związanych z tą gałęzią przemysłu. Jednym z ciekawszych  i wartych poznania rozwiązań jest metoda wtrysku.

Na czym polega produkcja metodą wtrysku?

Technologia wtrysku jest jedną z najważniejszych metod formowania w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Podstawowym materiałem użytym do produkcji jest masa w postaci granulatu, która za pomocą specjalnego ślimaka transportowana jest ze zbiorników do specjalnego ogrzewanego cylindra. Obrotowy ruch ślimaka w cylindrze i temperatura w nim panująca powodują równomierne podgrzanie tworzywa. Dodatkowo ruch wewnątrz cylindra wytwarza również ciśnienie, dzięki któremu możliwe jest wtryskiwanie upłynnionej masy do odpowiednich form. Następnie forma jest ogrzewana lub chłodzona. Zależy to od rodzaju tworzyw użytych przy produkcji. Mogą być one termoutwardzalne lub termoplastyczne. Na tym etapie kończy się faza tworzenia przedmiotu, tzw. wypraski. Pozostaje już tylko oczyścić element z pozostałego w wyniku produkcji nadmiaru tworzywa. Proces ten jest cykliczny i w pełni zautomatyzowany oraz  wydajny.

Usługi wtrysku – zdaj się na specjalistę

W chwili obecnej na rynku polskim funkcjonuje wielu producentów wyrobów z tworzyw sztucznych. Niewielu jednak może poszczycić się sześćdziesięcioletnim doświadczeniem w tej branży. Firmą posiadającą wieloletnią praktykę w tej dziedzinie jest Solidarność Sp. z o.o. z Grudziądza. Działają od 1957 r. i zajmują się przetwórstwem tworzyw sztucznych metodą wtrysku, wytwarzaniem form wtryskowych, a także ich regeneracją. W swojej ofercie posiadają pojemniki dla przemysłu chemicznego i spożywczego, tuleje do maszyn i inne detale wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, a także spinki do takera, wieszaki do obuwia oraz nakrętki do słoików i butelek. Wytwarzane przez nich wyroby z tworzyw sztucznych oraz formy wtryskowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Nieustannie modyfikując swój zakres działalności wykonują powierzone im zlecenia w sposób kompleksowy, począwszy od fazy przygotowania projektu, aż po produkcję wyrobu końcowego. 

Zalety produkcji metodą wtrysku                                                                           

Wytwarzanie elementów z tworzyw sztucznych w taki sposób ma wiele zalet. Umożliwia ono produkcję nawet najbardziej skomplikowanych wyrobów w jednym procesie technologicznym. Dodatkowo wyrób, który otrzymujemy, jest gotowy do użytkowania praktycznie bez obróbki wykańczającej. Bardzo ważna jest również powtarzalność kształtu i wymiaru oraz estetyka wytworzonego produktu. Należy pamiętać również o pełnej automatyzacji procesu, co przekłada się również na niską pracochłonność wytworzenia oraz możliwość masowej produkcji. Metoda wtrysku charakteryzuje się również niską emisją związków szkodliwych dla otoczenia.

Tworzywa sztuczne to produkt, który wykorzystujemy stosunkowo od niedawna. Należy pamiętać że nie są one materiałami idealnymi i mają swoje wady. Niemniej jednak zdecydowanie więcej jest zalet tego typu materiałów, co sprawia, że jeszcze przez długie lata nie będziemy mogli bez nich funkcjonować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz